| Razvan_3545 a întrebat:

Am 1, 85 inaltime 76 de kg si 15 ani, am o problema cu pieptul e un pic marit.merg si la sala de ceva timp.si as vrea sa iau creatina dar nu sunt sigur care imi este buna si am auzit tot felul de povesti cum ca creatina te umfla si dupa ce nu mai iei de dezumfli e adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| marcelboss a răspuns:

Da este 100% adevarat. da daca faci sala de 3 ori mai mult acel spatiu sar umple cu muschi. bafta!

| NaS_4744 a răspuns:

Creatina ajuta la retentia apei in muschi, deci practic nu pui mare muschi pur pe tine de la creatina, mai mult pui apa. Apa asta dupa ce termini cura cu creatina dispare, nu total dar cel putin jumate se cam duce. DAR creatina asta iti da si destul de multa energie si forta, iar pe baza adaosului de forta+energie vei putea adauga ceva muschi pe tine. Daca vrei ceva bun si cat de cat ok ca rezultate poti incerca proteine, sunt mult mai lejere. Daca vrei doar sa pui masa musculara i-a ceva bogat in carbohidrati sau 50%/50% raport de proteine/carbohidrati. Daca vrei sa fi cat de cat striat(muschiul ala mai curat. fara grasime) axeaza-te pe o concentratie cat mai mare de proteine si carbohidrati cat mai putini. Oricum indiferent ce iei nu te astepta la minuni, doar suplimentele in sine nu fac minuni, conteaza foarte mult cat tragi, cum tragi, ce mananci/cat mananci, si nu in ultimul rand cat dormi.

| NaS_4744 a răspuns:

Ar trebui sa te hotarasti, de la creatina nu slabesti, din contra pui destul de mult pe tine.De slabit ca supliment singurul care ti-l recomand ar fi L-carnitina(gasesti mai peste tot). daca vrei sa vezi ce face cauta pe google, e mult de povestit si nu are rost.Singura parte nasoala de la carnitina e ca nu arzi grasime doar unde vrei, de fapt cu niciun regim/antrenament nu arzi grasime doar intr-un singur loc.Grasimea de pe abdomen, si in mare parte de peste tot o arzi cu cardio/alergat/tae bo.chestii de genu prin care transpiri excesiv si pe o durata mai lunga de 10-15 min. Dupa ce termini cu creatina e normal sa scada un pic "muschii", cam dupa orice supliment vine o perioada de slabire(mai mica sau mai mare). Eu cand ma apucasem prima oara de sala, aveam piept facut din grasime.niciun pic de muschi(a nu se intelege ca atarna), si nu am facut primele luni nici o chestie de slabire, niciun supliment.si se formase destul de frumos pieptul.atata timp cat tragi piept bine, muschiul se va forma dedesubt, iar din transpiratul de la sala arzi ceva grasime.si va prinde o forma frumoasa. Daca mai vrei cate ceva informatii da add la reb3l_you@yahoo.com. mi-e lene sa intru mereu pe site sa verific daca mai e vreo intrebare.Bafta.

| Razvan_3545 explică:

De mancat manc destul de mult cam 4 mese pe zi si din pe la amiaz si pe al 4 5 cateva fructe...eu as vrea in special sa ard grasimile de pe abdomen si piept mai ales de pe piept ce pot face ce imi recomandati? creatina nu ajuta la arderea grasimilor? dupa ce nu o sa mai iau creatina si fac in continuare sala o sa scada muschii? pieptul il voi putea cumva da jos, stiu ca prim multa munca.muncesc dar eu zic de ceva supliment ceva orice sa dau jos de pe piept...multumesc mult!