| Turbo223 a întrebat:

Am 1 an de cand mi-a venit menstruatia.Deobicei venea neregulat. Dupa primul an a venit odata pe luna dar cu intarzieri de 4 zile.Insa astazi mi-a venit, dar nu au trecut nici 2 saptamani de cand imi trecuse cealalta menstruatie! E posibil sa imi vina de acum de 2 ori pe luna? Sau daca mi-a venit in luna mai de 2 ori in iunie nu imi va veni? Va rog frumos daca im puteti da un sfat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| fairylights00 a răspuns:

Cel mai probabil este vorba de o dereglare hormonala. La varsta asta, ciclul este in mare parte neregulat si atat timp cat nu intarzie mai mult de 1 luna, nu este un motiv de ingrijorare. Si eu am patit asa, la un moment dat nu mi-a mai venit timp de 3 luni dar dupa si-a revenit. Nu te panica, este normal dar pentru linistea ta, mergi la un specialist (cel mai bine un endocrinolog daca nu ti-ai inceput viata sexuala.) Bafta! Funda?

1 răspuns:
| Takishima a răspuns:

E posibil sa te fi enervat pana ti-a venit mentruatia sau daca nu ai baut ceva rece sau ai stat in apa rece? Daca nu e o disfunctie menstruala si trebuie sa consulti meficul de familie sau un specialist. Poti pune intrebarea ta aici pentru o parere mai profesionala :
http://m.sfatulmedicului.ro/arhiva_medicala/menstruatie-la-2-saptamani