| MariaBianca11 a întrebat:

Am 11 ani, inaltime de 1.50 si 45 de kilograme... Ma puteti ajuta sa slabesc cam 5 kilograme? Imi sunt de ajutor sfaturi, diete chiar, sau cat ar trebui sa am la varsta si inaltimea mea. Va rog, ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Nu trebuie sa slabesti, greutatea ta e potrivita pentru varsta ta. Daca ai cu 2-3 kilograme in plus nu trebuie sa disperi..sincer eu nu cred ca tu ar trebui sa slabesti(vazand si avatarul tau)

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 48, 5 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 3-4 kg SUB greutatea IDEALĂ; aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, zilnic ), etc.

Toate cele bune.

| SkyPilot a răspuns:

Esti asa cum trebuie. La varsta ta nu e o idee buna sa slabesti nici daca ai fi grasuta. Esti in crestere si te vei schimba foarte mult. Daca esti fata din poza, aratifoarte bine. Ar trebui sa faci exercitii pentru abdomen, fese si coapse, vei arata mai bine mai tarziu. Cate un pic (30') in fiecare zi, fara sa exagerezi.