| curiosul122 a întrebat:

Am 12 ani, recunosc asta. Parintii imi zic cand stau pe teleofn seara sa stau cu lumina la maxim, insa eu nu pot, e prea luminat. Daca dau lumina mica cica imi chioresc ochii.
Fac treaba mare, ma ridic, si am 3-4 unde am ameteala. Uneori dupa ce ma tresesc daca nu beau ceva, apa, ceai sunt ametit, nu cad.
Acum 2 ani, am avut salmonella. Acum 2 saptamani, am facut analiza, a doua oara a inceput sa iasa si au spus ca am Giardia. Nu am nici un simtom(nu stiu exact cum se scrie). De la giardia sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cum naiba sa tii luminozitatea la maxim? Trebuie la nivelul cat simti ca nu-ti fortezi ochii nicicum

| Bondarel99 a răspuns:

Daca zici ca ai ametela cand te ridici de pe WC, poate sa fie si de la ochi. Explicatia e ca daca te fortezi soliciti si ochii si posibil ca te fortezi cand ai scaun. De asta femeilor insarcinate care au probleme mari cu ochii nu li se recomanda sa nasca natural pentru ca efortul prea mare (nu comparam efortul unui scaun cu efortul de la nastere pentru ca e mult mai mare) poate creste diptriile sau poate fi si mai rau.
Asta ca sa iti explic de ce zici ca ametesti doar dupa ce te ridici de pe wc, e oarecum normal sa se intample asta.

Si statul cu ochii in telefon cu lumina la maxim poate cauza ameteli si dureri de cap, eu stau numai cu lumina la minim si nu am nicio problema. Ecranele nu deterioreaza ochii daca nu ai deja o afectiune oculara. Niste ochi sanatosi nu se strica de la ecran.

Si ametela de dimineata se poate datora deshidratarii, oboselii (chiar si oboselii oculare), hipotensiunii, anxietatii...

Desigur ca poate sa fie si de la giardia sau alta afectiune pe care o ai, numai un medic poate spune.

| Violleta2022 a răspuns:

Ametelile sunt clare de la ochi, din cauza ca stai mult prea mult cu ochii intr-un aparat cu ecran luminat.
Ia o carte si citeste, invata, joaca-te si mai lasa telefonul, ca iti vor apare si dureri de cap curand.

| LPCTSTR a răspuns:

Părinții tăi sunt niște cretini.
Stai cu luminozitatea la MINIM, cât vrei și cum vrei, cu luminozitate ~maximă stresezi ochii și îi obosești EXTREM de mult.
Nu-i mai crede pe acei cretini, fă ceea ce se consideră "normal".