| Katts a întrebat:

Am 12 ani si mi-a cazut un dinte.Eu cred ca mi-a ramas radacina in locul dintelui.Este un pericol pentru noul dinte care trebuie sa creasca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| introduaicinumele a răspuns:

"Eu cred" - probabil ti se pare, adica asa credeam si eu, si de fapt nu era asa, si apoi mi-a crescut un dinte nou si frumos, deci doar ti se pare tie ca a ramas acolo radacina... eventual ca sa nu te sperii te poti duce la dentist big grin

3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Du-te la stomatolog. Daca dintele a fost de lapte, nu e nici o problema, daca a fost definitiv, trebuie sa-ti extraga radacina.

| clauss a răspuns:

Daca ti a ramas, ar putea sa deranjeze un pic cresterea celui nou, e posibil sa ti creasca stramb, am patit o si eu cu un canin

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu are cum sa iti fi ramas radacina dintelui. Dintii de lapte, in momentul in care cad nu mai au radacina. La acestia radacina este prezenta pe parcurs, iar apoi se retrage, tocmai din cauza asta, la un moment dat ii pierdem, pentru ca raman fara radacina.Acest proces de retragere a radacinilor dureaza ceva timp, peste un an, asa ca nu mai sta cu grija ca nu ti-a ramas nicio radacina acolo.