| Sahara1900 a întrebat:

Am 13 ani si am fost la control la oftalmologie sa imi fac un control eventual poate imi pot pune lentile de contact deoarece multi ziceau ca sunt mai bune si nu mai stiu eu ce. Am facut acel control, doctorița mi-a recomandat lentilele, mi le-a bagat, insa pe cel stang l-a chinuit mai mult deoarece el nu statea deschis si vreo 10 minute s-a chinuit, de scos sau picături de pus in ochi pentru umezeala, nu mi-a zis, am fost in oras, iar pe seara cand sa le scot, nu puteam! Erau lipite de ochi de-a dreptul! Am luat de la o femeie lacrimi artificiale, am udat ochiul si mi-am scos singura lentilele. Acum ochiul meu e rosu si secreta foarte mult, nu ma ustura, simt doar ca si cand as fi stat cu ochii mult in telefon si acum sunt mai grei asa, dar nu e usturime sau durere! Ce pot face sau ce credeti ca este?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ochiul este traumatizat!
Se va intampla frecvent asta, din cauza lentilelor de contact.
Ideal este sa-ti faci ochelari si doar ocazional sa porti lentile.
Acum pune ochelarii cateva zile, pana trece roseata, iar pe viitor foloseste picaturi speciale, pentru lentile.

| Sahara1900 explică (pentru Violleta2022):

O sa port numai ochelari, ii am de la 3 ani si din cauza lor nu am avut vreo problema, tin sa cred ca acea doctorița fiind si mai tanara, nu prea stia ce face!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sahara1900):

Sincer, nici nu stiu de ce a prescris lentile de contact la copii, dar ma rog, poate ca doctorita aia doreste sa vanda cat mai multe lentile de contact, ca ia comision la fiecare vanzarea, nepasandu-i cui le prescrie.

| Demidol a răspuns:

Lentilele de contact NU sunt mai bune decat ochelarii. Iata ce din prima zi te-ai si ranit. Din moment ce si doctorita s-a chinuit, e clar ca ochiul tau nu accepta lentile. NU se recomanda ochiului cu afectiuni/boli de nici un fel.

| Sahara1900 explică (pentru Demidol):

EU i-am spus insa ea imi tot zicea ca sunt foarte bune si ca sa vin marti sa iau comanda de lentile, insa acum nu vreau sa mai port, raman la ochelari! Nu cred ca are ochiul meu ceva foarte grav, sper!

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Trebuia sa-ti iei ochelari, lentilele de contact sunt sunt o bataie de cap.