| andu_marcel a întrebat:

Am 13 ani si am o greutate peste limita normala. Totodata, incerc sa imi revin dupa tulburarile de alimentatie de care am suferit. Cum fac sa slabesc sanatos, astfel incat sa nu ma intorc la vechile obiceiuri proaste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Sunshine123 a răspuns:

Iti recomand sa incepi prin a-ti face un orar al meselor, in cazul in care uiti sa mananci iti poti pune alarme pe telefon cu text ca sa iti reaminteasca. Iti voi da un exemplu de intervale orare cu care poti ajunge la o greutate normala si care a functionat pentru mine: ora 7 dimineata ( micul dejun ), ora 10 dimineata ( prima gustare), gustarea se refera la un lucru marunt de mancat asemenea unui fruct, unei legume sau a unor oleaginoase precum nucile, migdalele, alunele, totusi, daca alegi sa consumi oleaginoase ai grija la cantitate pentru ca pot avea efectul opus celui asteptat de tine, adica sa iti favorizeze luarea in greutate, apoi avem ora 13 care reprezinta pranzul, urmat de ora 16 ( a doua gustare ) si in final ora 19 cina. Iata care sunt regulile de aur ale acestor intervale orare:
1. Mananci cat sa te saturi, dar nu mai mult, ca sa iti incarci stomacul.
2. Bei cel putin 2 litrii de apa pe zi, daca vrei sa bei apa inainte de mese ar fi recomandat sa o faci cu 30 de minute inainte sa mananci.
3. Mananci in 10 min tot ce ai de mancat, iar apoi nu te mai atingi de alte ispite pana la urmatoarea masa.
4. Reduci consumul de paine alba sau il excluzi din alimentatie de tot.
5. Excluzi dulciurile si sucurile carbogazoase.
6. Optional poti face si miscare, exercitii de pe Youtube sau pur si simplu plimbari prin parc, orice fel de miscare ajuta.
Bafta in a-ti schimba stilul de viata!