| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani apoape 15 si de 2 zile incepe sa ma doara stomacul si sa ma intepe in zona inimii.
Mentionez ca fumez de aproape 2 ani.
Am 40 kg
si 1.68 m
Fac ore dupa-amiaza si la scoala imi iau 10 lei.
La ora 12:30 mananc un kebab iar dupa aceea cu restul de 5 lei imi cumpar o punga de chipsuri si o apa minerala.
De la ora 2-3 dupa-amiza nu mai mananc nimic pana la ora 8.
Dar nu am intalnit problema asta vreo data, doar de ieri.
Dupa ce ma intind in pat inceapa sa dispara durerea.
De ce ma doare si de la ce este provocata durerea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Mananci numai tampenii si ai nevoie de o vizita la medic.

| Deserth a răspuns:

Posibil de la apa minerala daca este carbogazoasa, oricum tutunul dauneaza grav sanatatii.Viata e pretioasa nu iti bate joc de ea

| Rishi2347 a răspuns:

Salut amice, sincer si foarte sincer, iti Recomand sa nu mai fumezi deloc... este o perioada acum mai speciala, gandeste-te ca viata inseamna nastere experienta vietii si moarte, inteleg ca te ajuta sa scapi de anumite griji, stres, probleme s-a. alea cateva fumuri de tigara, dar sincer daca ceri ajutor la Doamne, Doamne, Ea te va ajuta din Plin si gasesti alte alternative, spun din propria experienta plus ca. tutun din tigarile de pe piata nu mai este tutun, sunt tot felul de chimicale stropite care special sunt facute sa te omoare incet dar sigur, ai incredere in tine ca poti, nu e la moda sa fumezi, este doar un program implantat. Totul o sa vina de la Sine. p.s.: macar incearca pana pe data de 20-25 martie sau la sfarsitul lunii martie, lasa-le pe toate(asta daca mai bei alcool,sucuri, manaci carne, sau alte produse de origine animala, daca te uiti prea mult la tv, tableta, telefon, laptop s-a.), tot ce este in exces dauneaza. restul vor veni de la Sine.

| MarcuAlexandru2002 a răspuns:

Am intalnit minori care fumeaza.In primul rand sa fumezi nu inseamna sa fi cool sau smecher sau alte etichete inseamna sa crezi chestia asta pentru ca multe celebritati fumeaza.Eu iti recomand sa imi un moment de 5 minute sa stai sa meditezi si sa te concentrezi in a eliminated adictia la fumat.Eu cred ca nicotina si monoxidul de carbon s-au adunat in gat dupa care au fost inghitie cu ajutorul apei si altor alimente si au ajuns la stomac.Acolo ele se mai dizolva dar tot ramane ceva.Acel ceva se aduna si uneori ajunge in intestinul subtire de unde e dus in sange care ajunge la inima.Nu sunt eu vreun specialist dar am facut biologie la scoala.Stiu cum e sa ai o adictie si iti recomand sa incerci sa gasesesti altceva ce iti place sa faci in afara de fumat pentru ca dauneaza mult.Pe langa fumat nu pot spune ca ai o dieta sanatoasa pentru ca chipsurile si kebabul contine extrem de mult sare care face probleme cardiace in doze mari.Chipsurile sunt facute din cartofi si kebabul continue uneori cartofi care au amidon si dauneaza sanatatii.APA minerala carbogazoasa continue clar dioxid de carbon care din nou e daunator. Sper ca te-am ajutat si sa iti rezolvi mica mare problema.