| Luchen_Vali_1979 a întrebat:

Am 14 ani, prima menstruatie mi-a venit pe 18 ianuarie și am sânii foarte mici, nu pot sa port sutien. Puteți sa îmi dați niște sfaturi? Ce sa fac?
P.s.Mama mea poarta cupa C.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Menstruatia si masura sanilor nu au nici o legatura, poate doar ca amandoua sunt influentate hormonal, dar sanii pot creste in timp, si dupa o nastere.
La 14 ani abia incepi sa te dezvolti, deci rabdarea, ca nu ai nevoie de sutien acum.
Nici eu nu am avut sani pana la 20 de nai, dar acum am de cupa DD, deci, ai rabdare, ca vor creste in timp, pana la 20 de ani cand ti se termina cresterea fiziologica, mai cresc ei un pic si defintiv vor creste foarte mult dupa o nastere.

10 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Ce ai vrea sa faci? Abia acum incepi sa te dezvolti. E ca si cum ai planta un copac si ai vrea sa fie direct de 10 metri a doua zi, nu e posibil. Ai rabdare, pana la 19-20 de ani sanii tot cresc si cel mai mult cresc in perioada imediat urmatoare, adica de la 14 ani in sus.

| MiruD a răspuns:

Toate la timpul lor.

| SandraPparalelipipedop a răspuns:

Bei lapte, mananci oua si tot ce este sanatos.
Usturoiul si ceapa sunt bune.
Te-ar ajuta si masajul de 15min. zilnic

| ydcgderimonxiiducbrn a răspuns:

Esti in creste nu trebuie sa iti faci griji.

| LoveMe16 a răspuns:

Nu iti cresc in prostie pentru ca ti a venit menstruatia, iti cresc in timp. Din cate am auzit, ceaiul de marar si puiul ii mai ajuta, nu stiu din experienta propie, dar presupun ca 20% ajuta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru LoveMe16):

Nu ajuta nimic! Nici ceaiul de marar, nici puiul si nici masajele!
Oamenii scornesc multe, din disperare sau ca sa faca misto de altii, dar te asigur ca nu functioneaza nimic.
Sanii cresc influentati hormonal la timpul lor.
Am fost destul de naiba la adolescenta, sa incerc tot ce se putea incerca naturist, si totusi, nu m-a ajutat cu nimic.

| DanyUzZy a răspuns:

Draga, tu încă ești in creștere, nu trebuie sa te îngrijorezi de acest fapt la vârsta asta, și dacă tu cresti dar sânii tai nu îți poți pune silicoane.

| SlendyOfLegend a răspuns:

Puneti sosete in sutien

| OanaAndreea2004 a răspuns:

Inseamna ca acum te maturizezi, nu cred ca e o problema ca ai sanii mici