| TuDoRk2803 a întrebat:

Am 14 ani si am fumat două țigări astăzi. Este prima mea data cand am fumat si nu vreau sa mai continui. Ma vor afecta cumva acele tigari in afara ca ma va durea putin gatul pentru o zi doua?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

Daca nu continui, nu te vor afecta. Te sfatuiesc sa nu mai fumezi, deoarece intri in dependenta de tigara si scapi foarte greu de ea. Ti-o spune un fost fumator care a reusit sa se lase de fumat cu doar cu multa vointa.

| TuDoRk2803 explică (pentru mi25):

Mersi de raspuns, dar mai am o nelamurire. Au trecut 6 ore si inca mai simt gustul de tigara in gura si in gat. Este ceva normal?

| mi25 a răspuns (pentru TuDoRk2803):

Da, si o sa-l mai simti. Pe mine, cand am fumat prima tigara mi-a fost rau si m-a durut cpul o zi.

Răspuns utilizator avertizat
| ioanamaria2000 a răspuns (pentru mi25):

Mama mea fumeaza de peste 25 de ani, nu se mai poate lasa, parca intra in sevraj fara sa fumeze cateva ore. Sa nu mai faci prostia asta, iti distruge sanatatea si te face si dependent

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este normal si nici sanatos ca un copilas in crestere sa-si distruga plamani inca neformati, cu tigara.
Riscul de cancer in gat si plamani este foarte mare, de aceea copii nu au voie sa cumpere tigari si nici sa fumeze, ca sa va putem proteja de acest risc, fiindca voi sunteti incapabili sa discerneti bienele de rau, la anisorii astia.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cele două nu. Dacă continui, cele două se vor adăuga la celelalte.

| ReddY25 a răspuns:

Sfatul meu e sa te lași definitiv, deși ai nevoie de multă voință, ori, măcar să te abții ceea ce pare imposibil. Tu deciziwinking

| IonSpintecatoru a răspuns:

Nu, si iti recomand din tot sufletul sa nu mai fumezi, e cel mai prost lucru pe care il poti face, dai bani in schimbul unor plamani "negri"? Sau cum ar mai spune unii ca "doar o viata avem" si chestii de genul acesta, corect doar o viata au, iar ei decid sa o distruga