| Poseidon69 a întrebat:

Am 14 ani si fumez un pachet de tigari pe zi.
Nu asta este problema mea ca fumez.
De obicei cand stau seara pana tarziu 1-2 pe afara si fumez, beau suc, bere ce beau toti, cand ajung acasa si ma bag in cap.
Simt ca ochi imi fac sus si jos stanga si dreapta, gen ameteala dar nu de aia slaba, de aia PUTERNICA, imi este si rau...
Imi puteti spune de ce mi se intampla asta, adica specificati.
Si cum fac sa nu mai patesc asta, in afara de lasatul de tigari.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| andreeafnkle a răspuns:

Esti un copil. corpul tau este in crestere, iar acoolul si tigarile iti blocheaza multe artere din corp. vasele de sange se stramteaza si nu mai ai asa mult oxigen si de asta ametesti. nu este normal sa bei bere la 14 ani. nu toti o fac. eu zic sa iti schimbi stilul de viata, incearca usor sa te lasi de fumat, crede-ma ca nu esti smecher daca o faci, iti faci foarte mult rau, daca esti o persoana mai sensibila o sa te imbolnavesti grav. si nu zic asta pentru ca asa zic toti. incearca sa bei un pahar de lapte seara si dimineata, redu usor numarul tigarilor, bea mai multa apa, fa sport, fii mai vesel, crede-ma ca si asta conteaza. esti inca un copil, nu-ti distruge viata de pe acum. culca-te mai devreme, nu mai fuma noaptea pentru ca creierul tau crede ca este inca zi si cere mai multa nicotina, iar pentru corpul tau este PREA MULT. nu mai lua pastile din orice durere daca o faci. bea ceaiuri cu multa lamaie. nu te baga pe antibiotice. nu e nimic grav, insa corpul tau este prea sensibil pentru ceea ce facci tu. sunt 'leacuri babesti' dar merg. ai nevoie de calciu si magneziu.
cu placere

9 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Ai 14 ani si deja fumezi?! ti-ai pierdut creierul pe drum sau nici nu realizezi ce faci?
si mai si bei, des, + te culci tarziu - Bravo! ce sa zic?!
Hmm... Einstein, oare care o fi problema? pai. tigarile chiar nu fac niciun rau, bautura la fel, deci este un adevarat 'mister' de ce te simti rau! Va trebui sa intrebi un geniu pentru a-ti da raspunsul corect

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este normal sa consumi alcool cand ficatul tau este atat de sensibil, fiind inca de copilas, inca in dezvoltare. Bineinteles ca iti av fii afectata dezvoltarea plamanilor si a ficatului, de aceea trag uns emnal de alarga acum, sa te opresti imediat, pentru ca in ritmul asta, nu cred ca mai apuci 20 de ani.
Oare parintii tai stiu pe unde stai si ce faci?
Cum de te lasa nesupravegheat pana la o ora atat de tarzie in noapte? In plus, nu te miroase nimeni cand vii acasa, mirosind a bautura si tutun?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai 14 ani, bei si fumezi, ce rahat ai vrea sa ti se intample? Sa castigi la loto? sau sa iti distrugi organismul?

| mihai69 a răspuns:

În calitatea ta de zeu al mărilor și oceanelor e chiar un mister ceea ce spui că ți se întâmplă.
Probabil o altă zeitate pizmașă pe puterea și mărirea ta îți face farmece...
Acum, pe bune: cum mama naibii ai vrea să se simtă creierii tăi aburiți cu alcool și privați de oxigen prin afumare?!? Chiar și un cocoș are mai multă minte și ar realiza de unde e tot necazul. Dar dacă tot ești într-o gașcă și fac la fel cu toții, tu de ce să fii mai deștept? stai cu turma și când o să intrați pe poarta abatorului să nu te întrebi cum ai ajuns acolo.

| minrest a răspuns:

Ameteala asta provine de la faptul ca creierul tau nu este oxigenat, asta pentru ca hematiile tale cara mai multa nicotina decat oxigen. Situatia se va tot agrava. Premiul Darwin te asteapta!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Eu zic s-o dai pe trabucuri, pipa, iarba si vodka/coniac/ rachiu de pufoaica si in vo 2 luni scapi complet de toate.

| AndreiWeisz a răspuns:

Pai daca bei bere la 14 ani, cum naiba ai vrea sa-ti fie? laughing Nu mai bea bere si o sa-ti treaca ameteala.

| georgeenglezu2016 a răspuns:

Parerea mea este sa mananci si sa fumezi macar o tigare la 4 ore iti faci de treaba sa uiti tigarile, niciodata sa nu bei bere, suc etc, fara sa nu mananci mancare buna, invitati prieteni la un tenis de picior

| 1918 a răspuns:

Ameteala este cauzata de tigari si alcool.
In loc sa fumezi un pachet pe zi, mai bine ai citi o carte pe zi happy