| Benyamin173 a întrebat:

Am 14 ani si sunt foarte slab si destul de înalt(173) si 44-45kg si arat de parca as fi un scheletrolling on the floor. Stie cineva dacă mă pot duce la nutritionist la vârsta asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Te poți duce la orice vârstă la un nutriționist.
Recomand practicarea unui sport. Doar așa se poate dezvolta masa musculară.
Poate va fi nevoie și de consultația unui medic care prin analizele sale să descopere care este cauza pentru care organismul nu asimilează grăsimea. Aceasta de pe urmă este eliminată împreună cu scaunul de la toaleta, și deci este o problemă ce necesită consult medical, cu trimitere de la medicul de familie.
Asta nu înseamnă că trebuie să consumi grăsime animală; pentru că vor apărea boli în corp chiar dacă ești slab (colesterol, grăsime viscerală, și alte probleme care le aduce cu sine alimentele de origine animală).
Organismul are nevoie de alimente ce conțin grăsime vegetală (nuci, alune, ulei crud presat la rece, soia, avocado, etc).

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă areți chiar așa, și altfel ești complet sănătos, ai un metabolism rapid, care poate fi greu corectat. Dar ești într-o perioadă de creștere când se întâmplă multe schimbări. Nu este cazul să apelezi la un nutriționist încă.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Varianta 1:

Are pe dracu metabolism rapid! Daca vine pe mana mea, trebuie doar sa-mi scrie cate Kg si in cat timp vrea sa le puna, si se rezolva cu precizie de 95 %. Mananca putin, se satura cu putin si de aici vine. Fac si pariu cu martori. Trebe sa bage mai multe Kcal. I-am zis cum, pe langa mancarea sanatoasa.
Nu e vorba de crestere, avem atatia copii supraponderali, dar aia baga multe Kcal.

Eu la 14 ani eram okey, dar pe la 17 cand am inceput sa bag mai multe kcal m-am ingrasat!
Cei cu metabolism "rapid" au marele noroc ca mananca putin, se satura si zic "mananca orice domne si oricat", dar nu exista "mananc 4000 kcal/zi si sunt slab", deci nu mananca mai multe kcal decat arde, decat arde un om ca el, ca fizica e fizica, pierderile fiind minime, un om cu aceleasi caracteristici arde cam la fel, sex, inaltime, greutate, varsta, pentru acelasi randament ai nev de aceiasi energie, bine, diferenta o face activitatea fizica, dar la aceiasi activitate sa zicem.

Mai sunt aia cu rezistenta la insulina care se ingrasa mai repede si slabesc mai greu, dar aia e altceva, aia-s supraponderali.

Varianta doi:

Sau are hipertiroidism, atunci da, arde mai mult cum zici tu, dar daca nu are, e varianta mea valabila pe demonstrate.
Deci Beny, fa-ti analizele la tiroida, ceri asa:
THS si FT4, ultimul nu se da de medici dar fa-l pentru ca uneori nu este o relatie de invers proportionalitate intre cele doua asa cum ar trebui sa fie. Ei dau doar TSH ca daca iese normal (hormon de stimulare a lui FT4), ar rezulta ca si hormonul tiroidian FT4 e normal, insa exista si cazuri cand nu este asa.
Daca e normal, atunci e varianta 1, daca nu, faci ce zice medicul, trebuie facut, ca ataca vederea hipertiroidismul.
Semne ar fi, agitatie, inima bate putin mai tare, iar daca bate mai tare = mai mult oxigen = mai tare arderile, deci logic ca urca metabolismul.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Și eu am spus altceva?

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Ai zis ca are metabolism rapid, ai dat impresia ca nu se poate face nimic. Iar eu am inceput sa explic ca nu e chiar asa, am dat niste explicatii ca omul sa simta notiunile, si solutii clare tot explicate, plus o cauza medicala care poate exista, plus cum se verifica. Acum omul stie ce e de facut, sa afle care e cauza, si ce sa faca in caz de orice cauza este din cele doua, fie hipertiroidism, fie ca mananca putin caloric (nici nu conteaza ca se satura sau nu cu cat mananca).

| Benyamin173 explică (pentru Mosotti):

Multumesc frumos!

| Mosotti a răspuns (pentru Benyamin173):

Cu placere, afla care din cele doua variante este ca sa rezolvi problema.

| Mosotti a răspuns:

Si dulciuri nu poti baga? Trebe sa ai kcal mai multe decat arzi, insa pe langa ele sa mananci si ce e sanatos ca sa pui si masa musculara, decat sa te duci la un nutritionist sa dai 100-150 lei pe sedinta, mai bine mananci tu sanatos in trei mese, si mai bagi si dulciuri ca sa pui pe tine, iar cand ai ajuns la o greutate care vrei, scoti dulciurile si ramai si te mentii doar cu mancarea, ca te vei mentine.
Stii ce e sanatos, fructe, legume de tot felul, carne fripta, mancare gatita de tot felul, paine integrala, oua, lapte, branza, ceva peste pentru uleiuri bune.

Baga doua ciocolate pe zi in afara de ca mananci, si vei lua cam 4, 5-5 Kg lunar. Daca le imparti in 4 portii pe zi, nici nu simti cele trei randuri de ciocolata per portie. Dar in afara de ce mananci! Sa nu furi din cascaval si sa nu mananci ce mancai. Si daca nu iti vine, baga acolo, asta e. Daca poti baga si alte dulciuri, mai bine, iei mai repede, dar tot neatinsa mancarea cu care acum te mentii asa cum esti.
In felul asta in afara de mancare cu care te mentii asa ca acum, o sa ai 1100 Kcal/zi in plus care se vor depune.
Si bineinteles ca odata cu asta si cu mancarea sanatoasa, urca si masa musculara. Oua, laptele, branza, carnea au proteine care-s caramida de constructie pentru muschi.

Deci da-i drumu.

| Donsavas a răspuns:

Da,te poti duce la orice varsta.

| Kreisegger a răspuns:

Salutare
Avand in vedere ca tehnologia si stiinta evolueaza constant, exista anumiti factorii care te vor ajuta sa te ingrasi(grasime si musculatura)

1)mananca de 5 ori pe zi
2)fa sport
3) Exista persoane la care functioneaza poate esti una dintre ele music therapy, exista videoclipuri muzicale pe care le asculti noaptea cand dormi care cica te ajuta sa te dezvolti

https://www.youtube.com/results?search_query=weight+music

functioneaza doar la anumite persoane