| ralucaralu a întrebat:

Am 15 ani si menstruatia neregulata.Trebuia sa imi vina in 1, nu e ceva foarte ciudat, uneori intarzia si 3 saptamani, dar trebuie sa plec la mare. Cred ca am racit putin la ovare. In fiecare vara patesc asta. Sanii ma dor de 10 zile, de obicei doar cu cateva zile sau o saptamana incepeau sa doara. Ma doare burta, dar intr-o parte si apoi in cealalta(ovarele banuiesc). Ce sa fac(in afara de medic)?

P. S: sunt virg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

1. Exercitiile fizice iti vor imbunatati starea, daca le vei face inainte de aparitia menstrei, si chiar in timpul acesteia. Evident, nu zice nimeni ca trebuie sa te duci la sala si sa tragi de fiare pana la epuizare. Incearca ceva mai „light": danseaza, mergi cu rolele sau bicicleta, urca un etaj, doua pe scari. Rolul miscarii fizice este acela de a imbunatati circulatia sangelui, chiar si la nivelul uterului, astfel incat durerile sa fie de intensitate foarte mica.

2. Aplica pe abdomen comprese calde, pernute sau sticle umplute cu apa calda. Acestea iti pot indeparta crampele, facand zilele de menstruatie sa fie mai suportabile. Totusi, nu incerca sa te speli cu apa fierbinte pentru ca risti sa te confrunti cu un flux sanguin ridicat (sangerare excesiva).

3. Ia un analgezic (paracetamol, ibuprofen, alcogalmin etc). De obicei acestea isi fac efectul in maximum doua ore. In cazul multor femei, chiar si anticonceptionalele ajuta in combaterea durerilor menstruale – totusi, pastilele contraceptive pot fi luate doar la recomandarea medicului ginecolog.

4. Prepara-ti un ceai cald de tei sau menta. Lichidele calde vor avea un efect calmant, ameliorand asupra crampelor.

5. O alta varianta pe care o poti incerca este urmatoarea: cu o saptamana inainte de prima zi a menstruatiei, evita sa consumi dulciuri, alcool sau alimente grase. Aceste produse au rolul de a mari diametrul vaselor sanguine si, astfel, de a da amploare fluxului sanguin, lucru care duce la durere si disconfort.

6. Incearca sa iei un complex de vitamine si minerale care sa contina: calciu, magneziu, complex de vitamina B, vitamina E si conezima Q10. De foarte multe ori, deficienta de magneziu din organism poate fi cauza aparitiei neplacutelor simptome.

7. Evita tamponele interne – multe femei au constatat ca utilizarea acestora intensifica, de cele mai multe ori, durerile menstruale.

| mona a răspuns:

Du-te la plafar si ia ti ceai.traista ciobanului poate te ajuta [pe mine m a ajutat], in cel mai rau caz te duci la medic

| miki_4604 a răspuns:

Trebuie sa iei calciu cu vitamine pentru. copii dupa o cura de 1-2luni ciclul va veni regulat si vei scapa de durerile abdominale, vezi www.tiens-romania.ro.Sanatate,Mihaela