| LacustaXD a întrebat:

Am 15 ani si vreau sa dau grasimea pe care o am jos, nu sunt gras dar am un pic de grasime deranjanta pe picioare, burta si am 67 de kg. Vreau raspunsuri cu referire la ce pot sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ShadedCanvas a răspuns:

Cele mai potrivite sesiuni pentru arderea grasimilor sunt cele cardio si hiit(high intensity interval traininig, pe scurt jogging o anumita distanta/durata si dupa sprint o anumita distanta/durata considerabil redusa-nu se aplica doar la alergat); asta dupa cunostinta mea.
Pe de alta parte te poti abona la o sala, chiar daca pe termen de 1 luna in care rogi instructorul sa iti explice mai bine ce trebuie si ce nu. Dupa poti continua acasa; nu ai nevoie de toate aparatele respective doar pentru putina grasime ce trebuie eliminata.
Doar tine cont de cevabig grinaca vrei sa lucrezi si alte parti, nu faci abuz.Toate trebuie antrenate daca e,cu perioada de pauza la fiecare grupa in parte(stii... piept luni,picioare marti, s-a.m.d). Poti sa lasi mai moale cu prajitul in ulei cand vine vorba de alimentatie, dar nu faci greva foamei; pierzi mai mult decat castigi in felul asta'. Clasic, fara bauturi carbogazoase, in schimb apa plata si tot tacamul.

6 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Sunt multi factori care pot cauza ingrasarea asta nedorita; nu ma pot referi la toti. Eu as atrage atentia in mod deosebit asupra alimentatiei neglijente, care poate fi raspunzatoare in mare parte. Ma refer la consumul (exagerat) de fast-food, grasimi si bauturi cola. Daca ai putea sa iti impui o dieta mai rationala, evitand pe cat posibil acest fel de alimente, ar fi un pas spre rezolvarea problemei. Bineinteles, in acelasi timp trebuie miscare multa, eventual un sport.

Răspuns utilizator avertizat
| GeneralR15 a răspuns:

1.Incearca să mănânci moderat.
2.Fa zilnic exerciții (abdomene, flotări, etc) crescând treptat intensitatea
3. Bucura-te de rezultatwinking

| Jrr_Klaudiu_1995 a răspuns:

Ia dieta si eu aveam 67 kg acum am 35 din cauza la o reteta de dieta uite dieta =deşi pare a fi un regim drastic de slăbit, cura de slăbire cu mere este uşor de urmat şi, pe lângă faptul că te ajută să obţii o siluetă de invidiat, are şi numeroase efecte benefice întregului organism. Presupune, te-ai prins deja, consumul a cât mai multe mere într-o zi, alături de puţină brânză cu un conţinut scăzut în grăsimi, carne slabă şi apă. Ieftină şi benefică din punct de vedere al sănătăţii, Dieta cu mere promite să te scape nu doar de kilograme, ci şi de toxine!

| Aly112233 a răspuns:

Multa miscare. Si alimentatie sanatoasa. Daca vei face sala 3 luni macar, iti zic ca vor fii si rezultate bune. Grasimea se va transforma in muschi

| anonim_4396 a răspuns (pentru Aly112233):

Grasimea nu o sa se transforme niciodata in muschi, nici macar daca mergi 300 de ani la sala.