| spaimaspaima a întrebat:

Am 16 ani, nu fumez, nu beau fac doar sport. acu o saptamana m`a luat niste dureri de piept mai exact legiunea sternala, am zis sa nu astept si sa merg la dr. de familie. El mi-a zis ca este nevralgie intercostala in gandu meu am zis ca nu-i asa grav. Am loat tratament si inca mai ma doare putin, acuma mi-a scris medicu niste pastile care se numesc Arnica si antiinflamator din durerea a mai disparut dar mai simt niste junghiuri mici cand ma misc, intrebarea mea e in felu urmator : Daca mai pot sa fac sport ca inainte dupa ce imi trece durerea de tot sau trebuie sa o iau mai incet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Corina2590 a răspuns:

Sunt asistenta medicala si iti spuna ca daca astepti sa te refaci in totalitate vei putea sa faci sport dupa fara problema.Pentru a scapa mai usor de nevralgia poti sa incerci sa faci si bai fierbinti si sa te feresti de frig asta te va ajuta sa te refaci mai rapid.Repet trebuie sa astepti sa te refaci total si dupa sa te apuci iar de sport.Bafta!

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Urmeaza tratamentul asa cum ti-a fost prescris si lasa efortul fizic mai moale, apoi poti intreba medicul daca este recomandat efortul, am trecut prin astfel de dureri si stiu ce inseamna sa nu respecti un tratament si sa faci contra.
O seara bunahappy

| giony54 a răspuns:

Durerea vine de la o raceala la coloana si radiaza in fata, pune ceva cald pe coloana si trece imediat.

| Christinnnee123 a răspuns:

Trebuie sa o iai mai incet. Nevralgia intercostala nu e asa grava dar, totusi pentru a preveni.
Pont: Intreaba medicul ca sa vezi ce-ti zice, pentru a fi mai sigura.
Funda?

| spaimaspaima explică:

Multumesc frumos tuturor eram putin speriat ca nu o sa mai pot face ca inainte. Eu fara sport nu pot sa traiesc big grin :

| Corina2590 a răspuns (pentru spaimaspaima):

Stai linistit vei intra in normal fara probleme! Ai nevoie doar de putina rabdare!

| spaimaspaima explică (pentru Corina2590):

Imediat terminat tratamentu prescris de medicu de familie, durerea nu mai e asa mare dar tot simt niste junghiuri mici daca ma misc stanga, dreapta cu corpu. Oare mai trebuie sa cumpar pastile iar si antiinflamatoare pana nu mai ma doare de loc sau trece si fara? sau revine inapoi durerea daca nu iau mai mult tratament pana nu mai simt nici acele junghiuri mici? Multumesc Mult Corina!

| Corina2590 a răspuns (pentru spaimaspaima):

Cu placere! De obicei tratamentul pescris te ajuta la vindecare si 4, 5 zile dupa ce il termini poate chiar mai mult...asteapta o saptamana dupa ce terminarea lui si daca nu scapi definitiv de jena sau nu sa diminuat mai poti incerca cateva zile de antiinflamatoare.Incearca sa te si linistesti, stand mereu cu teama ca nu te vei face bine pe sistem nervos iti poti ingreuna vindecarea.Tin se mentionez ca si eu am avut o nevralgie si stiu cum este durerea si jena acea dar m-am vindecat total dupa tratament si am avut o jena cateva zile dupa dar a disparut.