| AndreiAditzu1234 a întrebat:

Am 16 ani și am băut o cană de bere, la vârsta mea am voie sa beau? Daca da, cât ii recomandat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Recomandat pentru ce?
daca vrei sa mori, atunci 15 litrii de alcool triplu-rafinat de 96 de grade, direct in vena, sa nu te mai complici cu intermediari

daca vrei sa ai 16 ani atunci NU AI VOIE SA BEI, NICI LEGAL, NICI MEDICAL!

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O cana de bere are putin alcool, echivalentul la un mic paharel de tarie. Baut la o ocazie intr-un an, nu dauneaza.
Nici peste varsta de 18 ani nu trebuie sa te apuci imediat de baut fiindca "e voie". Mai ales sa NU bei atat, cat sa cazi sub masa! tongue
Daca vei lua carnetul de condus masini, condusul va fi INTERZIS daca ai baut inainte cu mai putin de 24 ore, altfel ramai fara permis.

Atat deocamdata ca raspuns la intrebarea "cat ii recomandat". happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Legea vâbzării băuturilor alccolice spune că este interzisă vânzarea băuturilor alcoolice minorilor. Deci nu ai voie să cumperi.
Să consumi în privat, nu îți poate interzice nimeni.
Din punct de vedere medical ești încă în perioada de creștere și consumul de alcool poate perturba acest proces.
Acum, se pune problema de la ce cantitate devine nociv.
El este eliminat prin ficat, care poate fi afectat.
Ocazional o cantitate mică, continuă să fie nocivă, dar impactul este mic.
Dar dacă continui să bei, va exista o tendință să crești cantitatea băută, și să treci în altă zonă a consumului.
Astfel cel mai bun lucru pentru sănătatea ta este abstinența totală.

| Catrice a răspuns:

Cum sa nu poți bea, e voie. Minim 2l de apa pe zi băuți în ture de cate 8.

| Ineys a răspuns:

O cana nu e mult... daca e ocazional, de sarbatori, zile de nastere, etc.

Daca e zilnic/saptamanal, atunci... e o problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat ii recomandat, pai n-ai auzit ca nu e recomandat sa consumi alcol deloc pana la 18 ani. Eu personal nu am prea consumat pana la 19 ani laughing.
Insa cunosc destui care faceau "burta de bere" inca din liceu

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Merge, de ce nu are voie daca nu are 18 ani? Are, dar nu exagerat, merg si 1-2 beri pe zi ca nu se intampla nimic, deci cam 1 L. Doar sa nu exagereze cu altele, cu mai mult si mai mult, sa aiba mare grija. Eu asa am facut si nu aveam absolut nimic. Ce nu ai voie deloc e sa fumezi, asta nu e voie deci nici macar o tigara, iti distruge sanatatea si nu aduce nimic bun, macar o bere doua te relaxeaza, iti da putin o stare de bine. Deci stai linistit Andrei ca nu e problema.

| Speranta12 a răspuns:

Si tu ai fost la OktoberFest? Data viitoare i-ati o halba de berewinking

| IonutPetre12 a răspuns:

Si eu am 16 ani dar eu beau 1l pe zi.Mai bine nu gusta deloc

| User23434 a răspuns:

Nu fi șoarece de biblioteca, ia frate și bea, și testează pe propria piele ce e aia beție grava. După sa vezi cum îți trece pofta de alcool. Cel mai probabil nu ești din zona Moldovei dacă de la o cana îți faci griji?

| MihaiPavel21 a răspuns:

Se spune că minorii nu au voie să consume alcool dar dacă ai băut o cană nu pățești nimic rău, decât dacă, dacă, bei mai mult de o cană.Ai mare grijă să nu consumi mult alcool pentru că ești te va durea capul, minorii nu au voie să consume cantități mari de alcool.