| Giigobenzor a întrebat:

Am 16 ani și de aproape un an testiculul drept este umflat dar nu m-a durut până acum.
Sper să fie un tratament naturist, nu medical.
Mă puteți ajuta?
Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Typhoo a răspuns:

Auzi, e vorba de toata viata ta sexuala si de viitorul tau, copii tai. Lasa rusinea si frica deoparte si du-te la medic. El o sa-ti spuna ce tratament trebuie.
Si mie mi-a fost rusine sa ma duc prima data cu o problema intima, dar am ales o clinica particulara, unde lucra un barbat, am platit, si acolo surpriza, barbatul fusese inlocuit de o femeie. Dar mi-am luat inima-n dinti si am intrat. Si n-a fost deloc rau.

Răspuns Apreciat de Editori
| Donsavas a răspuns:

Poate fi vorba de un VARICOCEL sau o boala infectioasa. Mergi si fa-ti urocultura si spermocultura cat si sumarul de urina! Intai de toate, mergi sa te consulte un urolog la un cabinet privat! Aici discuti cu generalistul tau pentru a te trimite cu un bilet. Analizele oricum ar trebui sa ti le faci, fie ca ti se recomanda sau nu, pentru a-ti cunoaste starea ta actuala in intregime.

3 răspunsuri:
| 1918 a răspuns:

Testiculul sau... venele spermatice?

| Catana_Cristi_1996 a răspuns:

Salut,la fel ca tine am patit si eu si am fost la medic care mi-a spus ca in perioada adolescentei e ceva normal sa se intample asta. Dar am un verisor cu o aceiasi problema care s-a operat pentru asta ca avea faringocel sau nu stiu cum se numea...Cel mai bine mergi la medic.