Întrebare recomandată | 102039jsjk9 a întrebat:

Am 16 ani și vreau sa slăbesc cât mai repede, am încercat multe metode eșuate, iar de 2 luni fac sport in fiecare zi (acasa) iar când mananc mancare consistenta și prea multa, îmi fac voma singura, au început deja durerile de dinți, dar de când urmez chestia asta mai toți mi-au spus ca am slăbit, am încercat sa nu mai vomit, dar ma simt super grea dacă n-o fac și de multe ori o fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Spune-i mamei sa te duca la un nutritionist, inainte sa ajungi bolnava.
Pare ca nu esti constienta de ce vrei odata ce spui ca manaci prea mult, cand in situatia afirmata de tine "ca vrei sa slabesti ma asteptam sa intelegi faptul ca nu ai voie sa mananci porti mari
de mancare sau sa manaci pana vomti.

Vei putea slabi numai cand vei lua in serios problema asta, si iti vei pune putina mancare in farfurie si vei face zilnic sport serios.
Numara-ti caloriile, maxim 1200 pe zi (300 calorii la fiecare masa si nu mai mult de 3 mese pe zi).
Sport: alearga zilnic 5km, dar alearga-i nu merge ca nu rezolvi nimci cu mersul.

| cristimihailov a răspuns:

Cred ca un medic te poate ajuta aici. Bulimia este atunci cand iti provoci vomitatul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt expert in slabit deoarece am fost un schelet ambulant mai toata viata dar iti pot spune cu cetitudine ca ceea ce faci este extrem de daunator.
Slabitul rapid poate crea foarte multe probleme de sanatate, in functie de cat de mult vrei sa slabesti.
Cel mai indicat ar fi sa consulti un nutritionist/profesionist.
Decat sa te duci la extrema cu vomitatul mai bine impuneti niste bariere morale in ceea ce priveste alimentatia ta. Incearca sa nu mai mananci foarte mult iar daca ai manca ceva mai satios fa putin sport.
Esti tanara, nu ai unde sa te grabesti. Creaza-ti un obicei sanatos de acum, mentinel si vei avea rezultate mult mai bune pe termen lung.
Nu mai pune atat de mult pret pe ceea ce spune lumea deoarece ei nu stiu prin ceea ce treci, si pun pariu ca daca le-ai fi spus acest lucru atitudine lor s-ar fi schimbat radical. Ba chiar iti recomand sa explici situatia persoanelor apropiate.
Da, stiu, ne place sa primim o confirmare pentru efortul depus dar asta nu trebuie sa ne orbeasca si sa nu mai tinem cont de implicatiile acelui efort.
Daca continui sa iti induci reflexul de vomitat:
1. Il vei transforma intr-un obicei(ceea ce ai inceput deja).
2. Vei avea un deficit de electrolizi care iti va produce o senzatie de oboseala, bataile inimii vor fi iregulate si poate duce chiar la moarte subita. Dupa ce vomiti bea lichide/sucuri naturale de fructe pentru a reduce acest risc.
3. Risti sa iti cariezi dintii extrem de mult si chiar sa ii pierzi din cauza acidului gastric care iti slabeste smaltul si iti poate afecta gingia.
Dupa ce ai vomitat clateste-ti gura bine cu apa si evita sa te speli pe dinti imediat. Asteapta 45min-1ora.
4. Vei avea arsuri in piept de la acidul gastric care ajunge in esofag si pe termen lung poate crea probleme ireversibile.
5. Acidul iti poate ranii glandele salivare.
6. Iti poate afecta vocea.
7. Vei ajunge sa vomiti involuntar deoarece muschii care previn acest lucru vor fi slabiti.
8. Poti ajunge chiar sa iti rupi vase de sange din esofag ceea ce va produce sangerari care iti pot ameninta viata si pentru care vei avea nevoie de operatie.

Daca simti nevoia sa faci acest lucru, chiar daca in mod normal nu vrei asta, iti recomand sa vorbesti cu cineva foarte apropiat si sa te duci la un psiholog. Ar fi bine sa o faci de acum.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Mergi la un nutritionist. Si mergi si la psihiatru. Nu glumesc, s-ar putea sa ai probleme pe sistem nervos, anxietate, samd. Chestia cu voma autoindusa poate degenera.