| Giani2773 a întrebat:

Am 16 ani, sunt băiat, și îmi cade foarte mult parul la spălare, am incercat uleiul de ricin și nmk....Va rog mult daca știți ceva să îmi spuneți + că după o zi de nespălate le cap mi se face foarte uleios, iar daca pun degetul pe scalp se vede multa grăsime și cred că asta cauzează și căderea în exces, va rog sa mă ajutați cu un sfat bun

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Parul cade hormonal cand nu primeste nutrietii de care are nevoie din hrana.
Daca nu amanci suficiente vegetale si fructe ca sa-si ia ce are nevoie din hrana ta, se produce un inbalans chimic hormonal si atunci parul, unghiile si pielea arata imediat ca ceva nu este n regula cu hormonii.
Parul mai poate cade daca folosesti geluri si creme de par.
Uleiul de ricin intareste firul de par, daca faci masti saptamanale, cu el. Il incalzesti un pic si-l pui doar la radacina firului de par. Tinut 2-3 ore si apoi spalat parul cu multa, foarte multa apa calda si sampon, pana iese curat.
Parul mai cade daca samponul este de proasta calitate continand fosfati care irita scalpul.

| Giani2773 explică (pentru Violleta2022):

Deci zici să mă apuc sa mănânc fructe, și să mă țin de un tratament? Am găsit pe net o rețetă ulei de cocos/ricin, miere și gălbenuș, oare merge?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Giani2773):

Mastile cu cocos si ulei de ricin, sau miere si ou functioenaza, doar sa-ti intareasca firul de par existent, DAR NU stimileaza cresterea parului!
Ceea ce scriu unii si altii sunt informatii denaturate.
Folosesc aceste masti de 5-6 ani incoace si iti spun sincer si clar, nu regenereaza nimic, nu stimuleaza nimic, doar opreste caderea parului pe perioada cat faci tratmentul, dupa care se reporneste caderea lui.
Cauta cauza care duce la caderea parului si indeparteaz-o, ca acolo trebuie actionat!

| QElenaBoghiu a răspuns:

Spălate cu șampon de bebeluși.
Îți recomand să consulți un medic, poate fi o problemă medicală

| NH4OH a răspuns:

Ești la pubertate, este normal să se îngrașe destul de rapid, dar poți folosi șampon uscat spray chiar dacă ești băiat. Nimeni nu va observa.
Cât despre căderea părului, sunt perioade la fiecare persoană când cade, ba când este mai bogat. Tu ai grijă de el în continuare, evită uleiurile și măștile uleioase dacă spui că se îngrașă repede. Un stil de viață sănătos te-ar pune pe picioare și părul ar fi categoric lucios, sănătos și bogat.

| Nicolae_Vasile_1977 a răspuns:

,,,un sfant A.BOCA,are o reteta cauta; tratamente naturiste de A.Boca! ok!