| deathgrips a întrebat:

Am 160 si 47 de kg si vreau sa slabesc pana la 43-45 kg. M-ar lua in serios un nutritionist? Daca nu, cum as putea sa slabesc intr-un mod sanatos? Imi doresc o cariera in modeling

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti mai fa probleme de slabit, ca oricum nu te incadrezi la proba de inaltime, avand sub 1.70m.
Inaltimea este criteriu eiminatoriu si trebuie sa fie PESTE 1.70m.

https://mra.ro/models/become-a-model

| deathgrips explică (pentru Violleta2022):

Vreau sa slabesc oricum, nu doar pentru asta

| Violleta2022 a răspuns (pentru deathgrips):

Este simplu si usor: renunti la paine, cereale, fainoase, paste, pizza, prajituri si tot ce contine faina si cereale si evident zahar, inclusiv sucuri.
Mananci: fructe proapete, salate, legume si carne, fara pic de carbohidrati si slabesti cu ochii.

| Sekim a răspuns:

Pe scurt de tot, mănânci mai puțin și faci sport. Cu siguranță că ai putea apela la un nutriționist, dar, de ce ai face asta? Pentru el ar fi o mare bucurie, un om necunoscător vine și da bani pentru nimic, chiar nimic, easy money. Ce o sa facă? Îți face o dieta din cine știe ce alimente și ideea dietei este deficitul caloric, adică, sa consumi mai puține calorii decât are nevoie corpul tau zilnic pentru a se menține și să înceapa să consume grăsimea corporală. Nu este nevoie de o dieta pentru a slăbi, poți să mănânci absolut orice atâta timp cât mănânci moderat.