| Alinus23031230 a întrebat:

Am 16ani, sunt baiat și am o inaltime de 1, 60m! Am cartilajele genunchilor închise dar cele ale încheieturilor de la maini sunt încă deschise! Mai pot creste in inaltime? Coloana vertebrală se poate mari? Stiu picioarele nu mai cresc. Dar poate pot sa mă mai inalt din coloana. Se poate? Dacă da, cum? Va rog sunt disperat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, mai poti! Un baiat poate creste in inaltime, pana la 20 de ani.
Un sport si hrana sanatoasa, te-ar ajuta sa cresti si sa te inalti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu cresc cartilajele ci tot osul, toate oasele armonios. Mai crești câțiva cm.

| Frank51 a răspuns:

Mai bagi ceva centimetrii in urmatorii ani dar nu te astepta la cine stie. Poate 1-2, poate 3-4cm.

| MarianBogdy a răspuns:

Eu zic ca cea mai buna idee ar fi sa vorbesti cu un medic

| Alinus23031230 explică (pentru MarianBogdy):

Pai la medicul endocrinolog mi-a spus astea! Am făcut analize și radiografii