| Tehno21 a întrebat:

Am 17 ani barbat si am acnee de vreo 2 ani zici ca sunt maltratat, am gauri in fata nu stiu cum sa explic pana acum nu am folosit nici o crema sau altceva pentru acnee. Am auzit de la altii ca trebuie sa te duci la fete sa scapi, ce trebuie sa fac sa scap? Multumesc anticipat dar si ulterior

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

laughing du-te la dermatolog și intră și pe grup the ordinary românia să citești despre cum să-ți alcătuiești o rutină
acneea poate avea cauze hormonale, o dereglare care uneori poate fi rezolvată e relații sexuale sau nu, dar în cele mai multe cazuri e doar un mit

| Tehno21 explică (pentru Adry05):

Multumesc dar ce e ala dermatolog si costa bani?

| Adry05 a răspuns (pentru Tehno21):

Medic pentru problemele pielii și da, normal. Dar preferi să stai așa? pe alte prostii dai bani, de ce nu inveștești și pentru sănătatea pielii tale și pentru aspect până la urmă

| Tehno21 explică (pentru Adry05):

Nu am bani de medic sau dermatolog dar am sapun si apa si nu au disparut ce pot face dar cred ca o crema pot sa cumpar cat ma costa si cum se numeste de unde o cumpar te rog spune-mi

| Adry05 a răspuns (pentru Tehno21):

ți-am zis ce să faci. acneea nu trece cu creme cumpărate după ureche

| NLS a răspuns:

Ia-ti un sapun cu sulf in primul rand, spala-te zilnic cu el, si foloseste mereu un prosop nou, sau sa ai un prosop doar al tau, pe care il schimbi la cateva zile.

Renunta la dulciuri si grasimi, sucuri din comert cu mult zahar, uneori ajuta, alteori nu (depinde de cauza cosurilor).

Eu din 2010 beau doar apa, uneori imi mai fac cate un suc de fructe, apa cu suc natural de portocale, grapefruit sau lamaie...

Cauta lotiunea astringenta Clearskin, de la Avon, daca mai exista. Nu e foarte scumpa.
Ia-ti comprese sterile si curata zilnic zona afectata.
Am folosit-o si eu candva demult.

In ultimul timp foloseam alta solutie (de la Gerovital Plant), care nu se mai produce, si aceea a fost foare buna. Mai exista doar crema, dar nu mi-a facut bine deloc.

| Tehno21 explică (pentru NLS):

Pana acum nu ma spalam niciodata cu sapun pe fata daca ma voi spala cu sapun de care spui tu vor trece si in cat timp? si ce este aia comprese sterile

| NLS a răspuns (pentru Tehno21):

Https://www.pfarma.ro/......02059.html

poți folosi și fașă sterilă, si tai cate o bucata din ea, de vreo 10-12 cm, pe care o impaturi in 4,
apoi aplici solutie (Clearskin) pe ea...
Intreaba la farmacie.
Clearskin (lotiune astringenta, nu crema...) ar trebui sa gasesti la orice reprezentant Avon.
In orase mai mari precum Sibiu, Cluj, etc, exista si magazine Avon. Sau cel putin existau.

Mai poti incerca cu apa micelara, daca nu gasesti produsul de la Avon.
Sau intreaba la farmacie ce ai putea folosi pentru a-ti curata si dezinfecta tenul.

Nu stie nimeni daca vor disparea, nici macar un medic dermatolog, pana nu iti faci antibiograma cel putin.

Insa exista sanse foarte mari sa te ajute, si sa se mai rareasca.

| Nirvanaaa a răspuns:

Ai ten de tip seboreic probabil. Acea acnee trebuie tratată de un medic dermatolog specializat care îți va da o schema de tratament ce va fi ulterior modificata in funcție de rezultatele obținute. La nivelul fetei trebuie sa ai o igiena riguroasa și evita sa atingi fata cu mâinile. Dermatologul îți poate recomanda și un consult endocrinologic dacă considera ca este necesar.

| Dana2103 a răspuns:

Du te la dermatolog nu la fete
Rade lumea de tine

| Tehno21 explică (pentru Dana2103):

Si eu chiar credeam laughing

| CtBogdan a răspuns:

Dimineata apa calda si sapun iar seara la fel.
Mereu dupa fiecare spalare, pe fata uscata aplici alcool sanitar.
Incearca 1 saptamana iar apoi daca chiar nu iti dispar nici macar putin, mergi la un dermatolog.

| Bossdeanonim12 a răspuns:

Ce fete man? Fac aia misto de tine. Du-te la un contol. Daca nu, ia ti creme de fata (nu ieftine). Incearca o crema, daca dupa maxim o luna nu se vad rezultate nici un pic si esti la fel ca înainte sau mai rau, du-te la control. Poti incerca Crema Glycon Antiacnee.
Succes!