| devil2279 a întrebat:

Am 17 ani (fac 18 in mai) si 1.70.71,72,73,74 m inaltime, ca sa imi bag... daca am vreodata la fel. Intr-o dimineata aveam 1.74, odata 1, 72 si tot asa, cum dracu nu stiu.
In fine, vreau sa mai cresc macar pana la 1.77, credeti ca mai am sanse? Tata are 1.80 cred, sau un 1.77, si mama vreo 1.53-55.
Daca ma apuc de baschet dar asta dupa 20 de ani ca acum nu am unde, as mai creste cativa cm? Cica daca s-au inchis catilajele nu mai cresti, e adevarat?
Eu am facut mult sport, de la 12 ani pana acum,dar doar anul trecut, m-am apucat de tras la fiare, si fac si lupte libere. Credeti ca din cauza acestora am ramas mic?
Unii spun ca e o prostie cu baschetul... apropo la 14-15 am crescut pana la 1.70, si pana acum abia de am mai crescut 2 cm, sau 3...De ce nu mai am o crestere brusca? ca astia din clasa de la mine au crescut vreo 10 cm, pe la 16-17 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Normal sa ai dimineata alta inaltime decat ai seara. pentru ca toata ziua forta gravitationala apasa pe coloana, noaptea stai intins, deci presiunea este pe orizontala. toata lumea are dimineata cu 2-4 cm mai mult decat are seara (toata lumea care se da jos din pat).

daca vrei sa te apuci de ceva, apuca-te de inot, acolo mai ai ceva sanse. 1-2 cm tot mai iei, asta sigur. depinde de genetic.

nu este sala de vina, tine de genetic. m-am saturat de tampiti cu "nu mai cresti daca faci sala". aia este o parere de om retardat mental fara sanse de vindecare, cum este si "daca iei proteine ti se lasa pielea" sau alte rahaturi de genul. INALTIME = GENETIC + ALIMENTATIE. ca degeaba ai genetic daca esti anorexic (o sa cresti, dar nu la fel de bine/mult).

de ce nu mai ai o crestere brusca? pentru ca ai doar 1 in viata, perioada depinde de la om la om. nu toti cresc intre 14-15 ani, cum nu toti cresc intre 16-17. asta difera de la om la om.

Răspuns utilizator avertizat
| Yoe a răspuns:

Pai eu am 1.75 - 1.78 si ***, cred ca e normal sa varieze inaltimea deoarece depinde de modul in care te-ai masurat..si de pozitia coloanei in momentul masurarii. de obicei se masoara dimineata cand oasele sunt "relaxate si intinse" sa zic asa, cel putin eu asa fac..adica dimineata am in jur de 1.77 si seara am 1.74-1.75.

Răspuns utilizator avertizat
| Yoe a răspuns (pentru devil2279):

Eu ti-as sugera sa te lasi de sala o perioada de timp, pentru ca tu daca mai esti inca, copil chiar nu este recomandat daca vrei sa mai cresti.