| Hoskero a întrebat:

Am 17 ani si timp de aprox. 2 ani am trait in tensiune. Adica am pierdut foarte multi bani, am fost si sunt foarte stresat, si am trait practic in tensiune. Am activat si la bursa de valori timp de 1 an unde am consumat multi nervi si stres. As vrea sa mi fac un control detaliat la inima deoarece ma ingrijoreaza ideea de a fi predispus pe viitor la un atac de cord si orice se poate intampla. Cum se numeste acest controlul detaliat? Ar trebui sa fac unul sau ce mi recomandati? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista nici un control care sa iti spuna daca modul tau de viata te-a predispus sau nu la infarct. Astea nu sunt niste modificari obiectivabile. Presupune ca da si organuzeaza-ti viata in consecinta: fara fumat, alcool, fara nopți pierdute, fara stres, pastreaza o greutate normala, fa sport zilnic, mananca cat mai nesărat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Electrocardiogramă se numeste analiza la inimă sau simplu spus EKG

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medicul tau de familie si el i ti va da trimitere la Ekg si vezi ei ce recomandări i ti fac ca sunt medici.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Adica te ai jucat pe diverse site uri si ai pierdut bani ca talalaul, asta nu inseamna ca ai activat la bursa si oricum ai pierdut banii parintilor nu ai tai.

mergi la medicul de familie si cere o trimitere la cardiolog... el iti va spune ce analize ai nevoie

| JackR a răspuns:

Unde ziceai ca ai activat? La Bursa de Valori? La 16 ani?

"... si marmota invelea ciocalata in staniol!"

| Hoskero explică (pentru JackR):

Da, dragul meu. La bursa de valori. Ti se pare asa iesit din comun? Prefer sa i nvestesc banii mei. Am ales, sa fiu independent financiar de la varsta de 13 aniwinking

| JackR a răspuns (pentru Hoskero):

Curios, avand in vedere ca Bursa de Valori impune o limita minima de varsta de 18 ani. Dar, in fine, ce stiu eu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa mori tu ca la 16 ani jucai la bursalaughing)

| DumitruS a răspuns:

Presupunand ca ai facut intr-adevar chestiile de mai sus desi nu prea sunt verosimile, e cam devreme sa incepi sa fii asa stresat si ingrijorat de bani si etc. 17 ani e o varsta minunata, incearca sa te bucuri de ce iti ofera ea.

In alta ordine de idei, mergi la medicul de familie si spune-i ce anume vrei. Trebuie sa-ti dea trimitere la un cardiolog, el iti va face o serie amanuntita de analize, EKG-ul este destul de banal. Pe EKG o sa apara doar ceva probleme daca sunt extrem de evidente nu mai mult de atat insa.

Sunt mai multe teste care se fac pentru inima, un cardiolog este cel mai in masura sa te testeze.

In alta ordine de idei, pentru stres mergi la un psiholog, el te va ajuta sa te relaxezi.