| Evelinmariaa a întrebat:

Am 18 ani. De cateva luni, de fiecare data inainte de menstruație la sânul stâng imi apare un nodul. Dupa ce imi trece menstruația imi trece si el. Cert este ca mereu apare, si apare in același loc. Oare este vreo problema? Menționez ca prima data cand mi-a apărut am mers la un medic care mi-a recomandat un unguent pe care din neglijența nu l am utilizat. Va rog sa va dati cu parerea doar pentru a ma ajuta si nu sa râdeți sau sa faceti misto.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vocea a răspuns:

Ți s-a întâmplat să simți ceva neobișnuit la autopalparea lunară? Sau mai mult, să ai dureri surde la nivelul sânilor în preajma menstruației?

Cel mai probabil suferi de mastoză fibro-chistică, o afecțiune des întâlnită la femei, însă, pentru siguranța ta, este bine să primești un diagnostic corect de la un medic senolog expert.

Statisticile spun că 40% dintre femei vor detecta un nodul mamar la un moment dat în viața lor. Deși de cele mai multe ori nodulii nu sunt canceroși, imediat ce ai descoperit un nodul la sân trebuie să te programezi pentru investigații. În timpul vizitei la medic vei avea parte de o evaluare minuțioasă a formațiunii, vei afla tipul de nodul și care sunt pașii următori pentru a fi în siguranță.
Un nodul mamar este o masă de țesut din interiorul sânului, care se formează prin înmulțirea necontrolată a celulelor mamare într-o zonă a sânului. Nodulul la sân poate fi ușor deosebit prin consistența crescută față de restul țesutului. În timpul autoexaminarii lunare, s-ar putea să simți o formațiune cu margini bine definite sau o zonă de țesut mai dur.
Există mai multe cauze ale formării nodulilor la sân, unele dintre acestea inofensive, în timp ce altele pot fi periculoase. Cauzele formării nodulilor la sân includ dezechilibre hormonale, infecții, traumatisme, tumori benigne și tumori maligne (cancer).
Principalele simptome care te atenționează asupra existenței unei formațiuni mamare se manifestă în felul următor:
Ai sânii dureroși sau sensibili;
Simți o formațiune cu marginile bine definite;
Observi o zonă îngroșată, proeminentă față de restul țesutului mamar;
Pielea ta prezintă modificări ca roșeață, aspect de "coajă de portocală" sau adâncituri;
Un sân este evident mai mare decât celălalt
În cazul în care nodulul pe care îl ai îți cauzează dureri sau dacă nodulul este rezultatul unei infecții, medicul îți va recomanda un tratament medicamentos. De asemenea, medicul ți-ar putea recomanda să adopți o dietă săracă în grăsimi saturate și să porți un sutien comod, dar ferm, care să îți reducă durerile.
Draga mea te rog sa te calmezi si sa asculti sfatul medicului, iti doresc o zi minunata,

3 răspunsuri:
| christall a răspuns:

Probabil e o mastoza, ceva ce 80% dintre femei au. Daca medicul a zis ca nu e nimic, nu trebuie sa iti faci griji. Unguentul se da pentru dureri si cam atat, nu trece, am auzit de la doctori ca dispare cand o sa nasti.

| TabletaSB a răspuns:

Vezi mai jos raspunsurile.

| LoredanaTM a răspuns:

Iti recomand sa citesti ghidul menstruatiei creat de cei de la Chilotis.
https://chilotis.com/