| VasileAmadon a întrebat:

Am 18 ani de o luna nu pot sa dorm noaptea, și dimineata asta trebuie sa merg la muncă dar nu pot sa dorm
N-am depresie,adorm spre dimineata și tocmai atunci suna ceasul, am lo-at si 3-4 somnifere câteodată de nervocalmin.
Vreau sa precizez ca, sunt in Anglia deci ce pastile de somn aș putea cumpăra de aici?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-a spus la un moment dat un psihiatru ca pentru psihic, nu ai realmente nevoie de nicio pastila, deci te sfatuiesc si pe tine sa nu te bazezi pe pastile, pentru ca exista posibilitatea sa capeti o toleranta la ele si poate si o dependenta, iar eu cred ca nu vrei asta. Daca ar fi sa-ti dau cateva sfaturi, bea un ceai de sunatoare sau valeriana (nu negru sau verde) inainte de culcare, limiteaza-ti activitatea fizica de seara, incearca sa identifici si sa indepartezi factorii de stres din timpul zilei cat mai mult, fa-ti un program de somn si tine-te de el, dormi 8-9 ore pe noapte, pune-ti o alarma mai subtila si nu neaparat la ora fixa (exista aplicatii care te trezesc cand iti e mai bine, eu folosesc Sleep Cycle si recomand) si pune-ti ceasurile cat mai departe de locul in care dormi (exista un studiu care demonstreaza ca daca ai cum sa verifici cat e ceasul, esti mai agitat, asa, daca te stii departe de orice sursa de informare in sensul asta, esti mai linistit si dormi mai bine) si, cred ca cel mai important, mergi la somn cu intentia si gandul ca o sa dormi, nu te gandi ca iar urmeaza o noapte fara somn, pentru ca asa o sa te setezi si asa o sa ti se intample. Sper sa te ajute cat de putin lucrurile pe care ti le-am spus si somn usor!

| VasileAmadon explică (pentru anonim_4396):

În momentul asta nu dispun de un plic cu ceai laughing
Dau pe seară si iau câteva

| VasileAmadon explică (pentru anonim_4396):

Nu stau cu gândul că, o sa dorm am spus și de tel poate din cauza lui nu pot dormi dar treceau 2-3 ore si nu dormeam

| VasileAmadon explică (pentru anonim_4396):

Bună idee cu ceaiul are efect imi dă o stare de placere, liniștire

| anonim_4396 a răspuns (pentru VasileAmadon):

Foarte bine, atunci o sa adormi usor in seara asta happy

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la medic, iti vor prescrie ei medicatie sa dormi, ca altfel te vei imbolnavii grav, daca nu te odihnesti.
In UK si Australia, pastilele de dormit nu se elibereaza fara reteta (prescription) de la medic!

| VasileAmadon explică (pentru Violleta2022):

Nu prea ma descurc dar daca am asigurare medicală pot sa fac trimitere la un medic de la familie?
Adică nu m-am îmbolnăvit in lunile astea de cand sunt aici

| VasileAmadon explică (pentru Violleta2022):

La 07:30 trebuie sa merg la muncă și eu sunt activ pe TPU deci trebuie neaparat o consultație la mediclaughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru VasileAmadon):

Daca ai asigurarea medicala, poti merge la orice medic de acolo (GP -General Practitioner) care este similar cu medicul de familie din Romania si ii poti cere tablete de somn.

| VasileAmadon explică (pentru Violleta2022):

Mersi frumos pentru ajutor eu acum mă pregătesc să plec, și când vin ma interesez

| Violleta2022 a răspuns (pentru VasileAmadon):

Intereseaza-te la colegii de munca!
vezi ca sunt medici GP peste tot si vezi care este cel mai apropiat de locul tau de munca, poate fugi in pauza pana acolo, sa vezi ce medic este liber.
Nu uita: "sleeping tablets".
Mentioneaza ca esti epuizat, ca nu poti dormi noaptea... ca esti foarte obosit.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Melatonină.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu ai primit confirmarea la cererea de prietenie de la mine, mai trimite o dată.

| Donsavas a răspuns:

Somniferele sunt alea prescrise de psihiatru. Tu ai tulburare de somn, nu tulburare depresiva.

| Nonolita a răspuns:

Nici o pastila. Culca-te la timp. Nu sta pana la 1 noaptea cu diverse activitati. La ora aia, ti-a "sarit" somnul. Te vei reacomoda mai greu. Dar bea un ceai de tei seara. Este calmant.

| Xanor a răspuns:

Am aceiasi problema si am 20 de ani

| VasileAmadon explică (pentru Xanor):

Vreau sa deschidem un subiect daca nu te superi avand in vedere ca, esti activ si eu sunt activ din cauze neurologicelaughing)
Familia ta este pocaită? Așa reiese din intrebarile tale.