| alina22alina a întrebat:

Am 18 ani. M-am apucat de fumat prin iunie anul trecut 2018. M-am apucat pentru ca iubitul meu fuma si mna ...prostia. Fumam de la el cateva tigari pe zi. Dupa am avut vacanta la mare undeva fumam un pachet pe zi si revelionul la fel. Dupa iar moale spre deloc. Acum in februarie m-am mutat la liceu nou si fumez 1 pachet pe zi si cand e pauza bag tigari una dupa alta pana vine proful(se fumeaza in baie). Acum am dat-o in panica si am zis stop incepand de azi. Credeti ca mi-au afectat plamanii rau? Fumez calumea daca o iau asa de 7 8 luni dar perioada asta cu tigari una dupa alta ma baga in sperieti si am ajuns la concluzia ca sanatatea nu ti-o mai da nimeni. Daca stiti si aveti un sfat e nevoie sa ma duc la un control la plamani imi e frica de cancer

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Deci... calmeaza-te. Nu e asa de grav. Adoca e normal sa gandesti asa avand in vedere ca e viata ta. Doar lasa mai usor fumatul pana cand dispare. Cu toate ca nu e asa usor sa faci asta.

Nu vreau sa incurajez asta sau ceva, dar am citit o carte despre centenari mai demult in care o persoana a lasat tigarea din mana pe la 95 de ani(nu mai stiu exact) pentru ca o dureau articulatiile, nu altceva laughing. Dar nu zic sa faci la fel. Acela a foat un caz rar. Avea o alimentatie buna, o viata buna, o stare mai buna.
Aici printre blocurile gri poloarea e la tot pasul, radiatii sa nu mai spun, telefoane, pastile...
O tigare in plus nu mai conteaza nu? Glumesc.

| minrest a răspuns:

Stai linistita, daca te lasi acum, nu o sa patesti nimic. DACA. M-am lasat de 10 ani, iar sistemul meu respirator si-a tot revenit de atunci, ca si restul organismului. Tu nu te teme de urmarile fumatului de pana acum, si arunca toate trupele in actiunea asta, de a nu mai fuma; iti vei reveni treptat.

| Holiday a răspuns:

Relax, nu te imbolnavesti dupa cateva luni de fumat. Totusi, ideal ar fi sa nu te reapuci de fumat daca tot ai reusit din varii motive sa te opresti.

| MadRaven a răspuns:

Ca și idee orientativă, eu fumez de 3 ani și când m-am dus să fac radiografie nu aveamnimic la plămâni și testul la spirometru a ieșit perfect normal. În 7-8 luni slabe șanse să se întâmple ceva, efectele apar de obicei după perioade îndelungate (ani).

| slayer09 a răspuns:

Stai linistita, nu ai niciun cancer, dar daca o sa fumezi in continuare exista posibilitatea sa apara si cancerul. Asa ca nu te lasa ademenita de tigari, chiar daca restul din gasca ta fumeaza, tu nu te lasa ademenita, fii propriul tau stapan, nu te lasa influentata, cel putin nu te lasa influentata in rau. Ia decii bune, si fii cu inima deschisa la ce este bun, fii curajoasa si plina de iubire. Un sfat: in loc sa te duci la tigara, joaca un fazan cu colegii, joaca o alergatea cu colegii, joaca-te benefic, fa o recapitulare la ceva, bucura-te de natura, de ceva...nu lasa ca timpul sa iti devina un dusman, si sa te apuci de tigari, sex, droguri...etc.

| marinaru777 a răspuns:

Frica las o ca nu e buna, gandul poate afecta mai mult decat crezi.Cel mai bine mergi la un control si stai linistita astfel.La varsta ta organismul are vitalitate si puterea de a lupta.

| socipath63092 a răspuns:

Consuma bani și sănătate aiurea... fii inteligenta și lasă-te stiu ca e greu dar uite aici cateva sie-uri care te pot ajuta https://www.medlife.ro/......fumat.html

http://stopfumat.eu/cum-poti-renunta-la-fumat/

a si daca vrei sa strangi bani dupa ce te-ai lasat de fumat prefa-te ca inca fumezi si ca inca cumperi tigari dar strange banii aia si in cativa ani iti cumperi ferrari.lol