| Scorpions13 a întrebat:

Am 18 ani si 1.78 si as vrea sa mai cresc cam pana la 1.85-1.88 si as dori sa imi spuneti daca as avea sanse. Vreau sa va zic ca eu m-am dezvoltat tarziu pana pe la 16 ani aveam 1.55 apoi am crescut deodata pana la 1.75 si acum am 1.78.
Parintii mei sunt inalti tata 1.86 mama 1.72 si am auzit ca gena conteaza dar eu ar fi trebuit sa am 1.83-1.85 si am abia 1.78.
As dori sa imi raspunde un doctor sau cineva in cunostiinta de cauza, eu ma dezvolt mai tarziu asa a fost in prima faza si sper ca va fi si a doua faza.
Este bine sa ma intind seara in pat sa trag din picioare? deoarece ma cam doare spatele cand fac asta.
Mai fac si exercitii gen : podul, flexii, exercitii care imi solicita intinderea spatelui si a coloanei.
Ar fi bine daca m-as apuca de baschet?
Va rog spuneti-mi ce e bine si ce nu e bine din ce v-am scris la toate punctele nu vreau raspunsuri seci ca " fa baschet ", " sau voley " stiu si eu ca trebuie facute astea.
Si inca ceva e bine sa iau vitamax si calciu cu d 3?
Am auzit ca daca iei calciu nu mai cresti deoarece ingroasa oasele si ca e bine sa il iei din alimente si lapte.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| InVisible99 a răspuns:

Mai tare te chinui cu prostiile alea big grin ...ai 18 ani, daca te apuci de basket(sportul ajuta) ai sa vezi ca o sa-ti placa si o sa te si ajute... daca nu merge nici asa asta e si 1.78 e o inaltime buna, sunt altii mai pitici si nu sunt asa complexati laughing

| Lilia2621 a răspuns:

Pai eu sunt fata, dar la fel sunt foarte josuta. Am 16 ani si 160 cm. Multi imi ziceau sa ma ocup cu baschetul, voleiul si inotul. Luna viitoare voi incepe sa merg de 2 ori pe saptamana la inot, si 2 ori pe saptamana la basket. In primavara mama imi ia vitamine speciale pentru crestere. Primavara e cel mai bine de luat aceste vitamine. Deci, mergi la farmacie si ii spui vinzatoarei ca vreai anumite vitamine pentru crestere. Si nu iti fa griji, ai abia 18 ani si pina la 25 de ani ai sanse sa mai cresti. daca ai posibilitatea mergi la inot. La scoala de inot unde vreau sa ma inscriu, toate fetele si baietii sunt foarte foarte nanti, asa ca cred ca ajuta inotul. Apropo, aici are o mare importanta si viata sexuala. Daca nu ai inceput viata sexuala atunci ai mari sanse sa cresti, iar daca ai inceput-o e posibil sa fie ceva mai greu. Deci vezi si tu, incearca cu vitaminele. happy pa pa. Succes

| Scorpions13 explică:

Tu nebun-o imi faci avansuri in publichee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru Scorpions13):

Te rog să nu hrăneşti trollul :
Jelli falsa - http://www.TPU.ro/utilizator/zfhi
Eu - http://www.TPU.ro/utilizator/awjij

| 0Andrei1 a răspuns:

Poti sa mergi la basket sau la inot sau la amandoua. dar sa nu mergi la sala si sa faci exercitii grele care forteaza spatele ca te opresc din crestere

| denydenisuka a răspuns:

Buna.ai doar 18 ani pana la 21 de ani omul se dezvolta. daca te apuci de baschet ar putea sa te ajute dar nu mult deoarece oasele tale sunt destul de dezvoltate.dar incearca si ai grija nu forta spatele pentru ca ai putea sa faci o intindere osoasa iar apoi sa ramai cu o durere la spate.pup si bafta