| chuckmanson a întrebat:

Am 18 ani, sunt băiat, iar în ultimele zile am mancat extraordinar de putin. Pur si simplu nu mai am deloc pofta sa mănânc absolut nimic.
Pe lângă asta, nu pot trece peste un sentiment ciudat ca sunt supraponderal, deși am o greutate normala, nimeni din jurul meu nu crede că sunt, unii din prietenii mei imi spun ca am slăbit si aproape toate hainele mele sunt de o mărime prea mare.
Sunt sanse sa dezvolt o formă de anorexie sau alte tulburări de alimentație? Ar trebui să văd un doctor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| GicaGigekGica a răspuns:

Din ce ai spus tu, pare a fi o boala de alimentatie.
Aceste boli pot aparea din mai multe motive, de exemplu:

factorii genetici
într-o proportie de 50%, acestia duc la aparitia anorexiei si bulimiei nervoase;
factorii familiali - preocuparea accentuata in familie pentru diete si slabit;
presiuni familiale - un istoric de obezitate in familie;
un istoric de tulburari psihice in familie;
factori socio-culturali: cei din jur (colegi, prieteni preocupati de slabit sau cu atitudini batjocoritoare la adresa celor mai plinuti) si sabloanele culturale ("slab", "gras") pot determina declansarea unei preocupari excesive pentru dieta.

Cateva semne de boala ar fi:
Dieta nesanatoasa (saritul peste mese, evitarea anumitor grupuri sau tipuri de alimente, inlocuirea meselor cu lichide);
Varsaturi sau abuzul de laxative (de exemplu, mergeti frecvent la baie in timpul sau la scurt timp dupa mese);
Modele de exercitii fizice excesive (refuzul de a intrerupe exercitiile fizice dificile pentru orice motiv, insistenta asupra efectuarii unui anumit numar de repetari ale exercitiilor)
Realizarea listelor de alimente "bune" si "rele";
Evitarea frecventa a mancarii prin orice scuza.

Daca aceste semne sunt existente iti recomand sa vizitezi un doctor cat mai curand. Sanatatea trebuie sa fie mereu pe primul loc si nu putem glumi cu ea.

| Dennis1993 a răspuns:

Trebuie sa îți schimbi tu gândirea. Pentru creșterea poftei de mâncare poți lua complex de vitamine, poți lua și Vitamina C 1000mg de la Secom

| Deniii17 a răspuns:

Cel mai bine este sa faci o vizita doctorului, el stie mai bine, noi iti raspundem in mod orientativ, dar problema nu se rezolva asa!