| cristisorin98 a întrebat:

Am 18 ani, sunt clasa a 12 a și vreau să vă spun că nu mai pot sa dorm noaptea deloc, invat de dimineață și de 2 zile de când a început școala de fiecare data m am dus nedormit, m am pus în pat de la ora 11 aseară, eram obosit și nu știu dacă am dormit sau nu dar am avut o stare de parca as fii dormit și m am trezit la 12, acum este 4 dimineața și iar nu pot sa dorm, îmie somn dar ma tot gândesc că trebuie să adorm și nu pot! O sa înnebunesc. Nu beau cola sau cafea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Degeaba te "omori" cu invatatul ziua-noaptea, rezultatul va fi mai slab decat in mod organizat, dupa un orar care cuprinde si timp suficient de odihna!
Recomandarea mea e sa nu te fortezi cu "invatatul" seara dupa orele 20, iar la 23 sa fii la culcare. Intre timp te mai poti uita si la un film usor, gen comedie, care sa te relaxeze sau poti alerga un jumat de ora. Schimbarea activitatilor te relaxeaza atat fizic, cat si psihic, vei putea dormi linistit si te vei trezi vesel, plin de energie.

| Violleta2022 a răspuns:

Bea o cana de lapte cald inainte de culcare si vei adormii!
Evita sa te uiti la TV, sa stai pe computer, sau pe telefon, cu 1 ora inainte de culcare, pentru ca iti oboseste creierul si iti irita sistemul nervos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia persedon noapte, o saptamana, pana iti reglezi somnul. Nu mai sta la calculator/telefon inainte sa adormi eventual doar pune-ti un playlist daca te ajuta muzica sa adormi si ia-ti o aplicatie pentru luminozitatea ecranului.

E normal sa fie greu sa te acomodezi daca in vacanta ai avut un program haotic, eventual pe la 8/9/10 seara fa o plimbare de vreo 30 de minute.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Ai pierdut prea multe nopti in vacanta asta? Organismul s-a obisnuit asa. Culcate devreme, bea cateva seri si un ceai de tei (e calmant) iar organismul isi va reveni.

Răspuns utilizator avertizat