| Alexandru_Ionut_1999_yOGF a întrebat:

Am 19 ani. Și îmi e frica sa nu am astm. Dacă am astm toate visele mele s-au năruit, numai pot face absolut nimic. De vreo 2 săptămâni respir greu, oboseala, tusesc ( de ieri tusea a început sa se rupa), și am un "hârâit" în gat când respir. M-am dus la farmacie și mi-a dat niște pastile de supt (aspecton). Nu fumez deloc, maica-mea fumeaza, dar nu cred ca asta e problema. Mi-e frica sa merg la doctor, plus ca e în concediu.
Azi și ieri toată ziua am stat în pat. Nu am stări de voma, sau ameteli. Decât tusesc, respir greu si obosesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Esti răcit.

| minrest a răspuns:

Cred ca ai bronsita.

| Alexandru_Ionut_1999_yOGF explică (pentru minrest):

Abia aștept sa vina doana doctor din concediu. Ca dacă ma duc la spital, nu ma cunoaște nimeni, și nu își va da nimeni interesul...chiar dacă ii bagi ceva în buzunar... asta-o România.

| minrest a răspuns (pentru Alexandru_Ionut_1999_yOGF):

Mai poti sa stai cateva zile cu bronsita sau raceala, daca nu ai febra.

| Alexandru_Ionut_1999_yOGF explică (pentru minrest):

Nu am febra. Și simt ca îmi revin. Chiar dacă tot respir greu.

| minrest a răspuns (pentru Alexandru_Ionut_1999_yOGF):

Ma bucur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am astm si nu mi s-a naruit nici-un vis. Alea nici nu sunt simptome de astm, poate ai polipi cum au zis ceilalti, sau doar raceala dar grava. La astm faci crize de tuse de te opresti doar la spital.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi bine să mergi la un medic și să nu-ți mai pui tu niciun diagnostic, pentru că frica asta puternică te poate îmbolnăvi. Eu iau medicamente de la psihiatru, tot pentru că aveam frică puternică de o boală numită epilepsie. Deci frica nu e bună

| christall a răspuns:

Daca ai fost racit e clar. De-abia acum elimini ce ai avut pe piept, lucru care e f bun. Daca se intampla sa ai crize de tuse si respiratie sacadata fa totusi un control.

| Alexandru_Ionut_1999_yOGF explică (pentru christall):

Am uitat sa precizez, ca la început, în primele zile, am avut crize de tuse. Pana la senzația de voma. Dar acum numai am. Și îmi curge și nasul, și strănut. Sper totuși sa fie vorba doar de o simpla răceală. Mulțumesc frumos!

| Georgian22 a răspuns:

S-ar putea să ai polipi.
Te operează, nu e mare lucru, eu am fost operat pe la 4 ani și tin minte si acum.
Succes

| GrecuMariaaa a răspuns:

Haraitul in gat cand respiri este o simtoma a astmului, dar starea de voma si oboseala nu sunt.
Mergi la medicul tau de familie sa te asculte la plamani.