| lorenmorgan a întrebat:

Am 19 ani sunt studenta la universitate am o problema serioasa sufar de anxietate sociala mi-e frica sa fac o prezentare si sa povestesc si nu pot da cuiva o simpla intrebare,traiesc permanent in frica si-n giduri negative sunt foarte descurajata nu am incredere in mine de loc sunt timida si in grupa nii baieti chiar ma jignesc cu vorbe urite si nici nu stiu ce sa le raspund ma simt un nimeni in lume, vreau sa fiu si eu ca toti oamenii sa vorbesc liber si fara frica, uneori imi zic mie mai bine nici nu existam pe fata pamintului...Va rog spuneti-mi daca pot sa trec peste asta fara sa plec la medic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Prezidentul a răspuns:

O conferinta pe skype te poate ajuta sau iesi din casa, pana nu te scot eu...

| SergiuBoss11 a răspuns:

thinking ai putea, pentru inceput sa vorbesti cu un om mai apropiat... apoi cu mai doi oameni, cand te simti pregatita cu 3 oameni...
si sa-ti repeti in gandthinking nu am nimic de pierdut daca vorbesc
noapte buna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu intreba chestii atat de importante pe un site unde media de varsta e de 15 ani. intreabati doctorul si te "ghideaza" el unde sa te duci si ce sa faci.