| ChristianMihai11 a întrebat:

Am 20 de ani şi de ceva timp nu prea mai am poftă de mâncare sau dacă mi se face foame, nu pot să mănânc mult şi mă satur repede. Care credeți că ar fi cauzele şi cum le-aş putea trata. Menționez că sunt fumător şi la 20 de ani, am 61 de kg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| aimullah123 a răspuns:

Nu stiu sa iti dau un raspuns dar eu am avut o problema asemanatoare cand aveam reflux-gastroesofagian. Nu puteam sa mananc. Dar totul era ok daca luam cu 30 de minute inaninte de masa un controloc (care nu se mai fabrica...ce nemernici)
Te-ai gandit vreodata ca ar putea fi si de la tigari?
Oricum daca e de mult timp obligatoriu trebuie sa mergi la medic.

| ChristianMihai11 explică (pentru aimullah123):

Fumez de un an şi un pic.

| aimullah123 a răspuns (pentru ChristianMihai11):

Depinde si cat fumezi de mult.
Repet ai nevoie sa mergi la medic.
Fumatul este un factor de risc in aparitia mai multor boli care pot cauza lipsa poftei de mancare.
Dar poate fi si ceva banal.
Oricum, nu te speria dar scapa de tigari, asta sfatul meu pentru tine

| aimullah123 a răspuns (pentru aimullah123):

Ps: Tigarile pot taia pofta de mancare fara sa fii bolnav

| Simpatic a răspuns:

Ai putea sa renunti la fumat si pe langa asta de mers la medicul gastroenterolog.

| Simpatic a răspuns (pentru aimullah123):

De ce e controloc mai bun ca nexium?winking

| aimullah123 a răspuns (pentru Simpatic):

Din cauza substantei active si a restului de ingrediente.
Pantoprazolul din controloc isi face efectul intr-un timp foarte scurt si nu mai ai nicio problema dupa ce il iei. In schimb ezomeprazolul din nexium isi face efectul mai tarziu si trebuie luat zilnic. Oricum, Ezomeprazolul e mai mult antiacid decat inhibitor al pompei de protoni. Adica se prescrie spre exemplu cand ai arsuri la stomac de la antibiotice. Pe cand controlocul e foarte eficient sa il iei cu 30 de minute inainte de masa si poti manca fara sa ti se faca greata sau cum zice el ca poate sa manance doar foarte putin

Deci depinde pentru ce vrei sa le iei.