| sopranaCadaverica a întrebat:

Am 21 de ani. Desi mananc sanatos si fac sport, tenul meu pare sa se ingrase foarte repede. Am si acnee. Spre exemplu, am aplicat o crema matifianta hidratanta de dimineata si dupa 5 ore observ pe nas o pelicula stralucitoare si cand ating nasul cu buricul degetului, vad ca e pur si simplu ULEI! laughing La fel si pe frunte, barbie si pe pometi.
Inseamna ca tenul e hidratat destul? De ce unele zone lucesc atat de tare? Mai ales in soare.
Sau e doar sebum?
E un lucru rau? Aparte de aspectul estetic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Asa e tenul tău, gras, cu exces de sebum. Doar o crema matifianta te poate salva. Parca văzusem mai demult pe net ca erau ceva măști făcute în casa, dar nu mai știu sigur.

| HadesSs a răspuns:

Nu te hidratezi corespunzator, bea cat mai multa apa, iar pentru ten poti sa iti faci scrub cu bicarbonat, malai, sau zaț de cafea.

| Paul754880338 a răspuns:

Simpla expunere la soare poate rezolva problema acneei. Incearca si uleiul de samburi de strugure.