| GeorgeMarian1324 a întrebat:

Am 21 de ani și arat ca un copil. Daca-mi dau jos "puful" ce ar trebui sa-mi fie barba și mustață, nu-mi da nimeni mai mult de 16 ani.
Vocea e ciudata. Vorbesc pe 2 tonuri. Unul aparent ce duce spre normal, altul ce e ceva mai subțire. În ambele cazuri vorbesc natural și pur și simplu fiindcă asa iese pe gura, nu ca încerc sa vorbesc eu cu o anumita tonalitate. Deci am o voce de copil oricum. (Menționez ca fumez de la vârsta de 11 ani).
Statura, musculatura și restul, din cap pana-n picioare parca sau blocat undeva la vârsta de 14-16 ani.
Ma deranjează și în viata privata fiindu-mi greu sa-mi fac o prietena de vârstă mea și în mare parte minorele trag la mine dar ma dezavantajează și la locul de munca, intr-o disputa când am ceva de zis coerent, rațional și corect fiindcă din cauza aspectului ii e greu oricui sa ma ia în seama.
Pe lângă toate acestea, sufăr și de asimetrie faciala și cumva, toată partea dreapta a corpului parca e puțin mai mare și mai dezvoltată ca stânga. Și asimetria faciala, plus chestia cu partea mai mare a corpului am observat-o încă din copilărie pe cand aveam 5-6 ani.
Ați întâlnit cazuri? Poate cunoașteți ceva cauze, remedii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ați întâlnit cazuri? Da, și se descurcă foarte bine în viață.
Poate cunoașteți ceva cauze, remedii? Nu sunt remedii.
Aplică mantra - mă observ, mă accept.

| anonimg a răspuns:

Indiferent de cum arăți și cum ești, trebuie să ai grijă de trup, minte și suflet.
Renunță la fumat, bărbierește-te și continuă să te dezvolți pe toate planurile.
Stai departe de orice dispută când aceasta se ivește; acest lucru este valabil pentru toți oamenii, dacă vor să rămână oameni în continuare.
Cât despre prietenia dintre un băiat și o fată, aceasta se face numai în scopul căsătoriei. Orice altceva duce la suferință în zadar. Deci amândoi trebuie să fie pregătiți pentru căsătorie din toate punctele de vedere.
Îți recomand cartea "Iubește inteligent":
https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent
Împreună cu multe alte cărți bune, o găsești la librăria SolaScriptura din localitatea ta.
Deci cărțile ajută la dezvoltarea minții, la cunoaștere, adică la încredere în sine. Și dacă sunt și bune, vor aduce pace în suflet; pace necunoscută lumii acesteia: pace cu noi înșine, cu oamenii și cu Dumnezeu.
Ai grijă și de trup. Îți recomand să mergi la sală, dar caută să te ferești de substanțele cu care sunt hrănite animalele pentru creștere.
Este deci timpul ca să începi să ai grijă și de tine. Lucrul acesta nu se poate fără efort, fără voință continuă. Asta nu înseamnă că trebuie să neglijezi odihna, alimentația sănătoasă și alte lucruri importante, și să te ferești de orice rău.

| Frank51 a răspuns:

Mai ai la dispoziție vreo 50 de ani să te accepți, nu uita că fizicul se mai poate schimba la sală, la față nu ai ce să faci.

| RobertMoon a răspuns:

Nu-i nicio problemă legată de barbă. Ține de generic, dacă tatăl tău are barbă o să-ți crească și ție. Știu cazuri de puști care nu au barba, dar mi-au zis că nici tații lor nu au barba, decât câteva fire de par, deci cam asta e toată treaba. Mie a început să-mi dea barba pe la 21 de ani, in liceu ziceau colegii că nu am barbă, dar acum dacă mă văd eu am cea mai mișto barbă, așa că așteaptă și o să-ți crească. Eu am avut o perioada în care purtam barbă, dar acum o dau jos după o săptămână pentru că m-am plictisit de ea, iar în plus îmi plăcea mai mult când eram copil și nu existau probleme de genul barbă, mușchi etc. Chestia cu vocea ta cel mai probabil are o legătură cu barba și cu corpul tău, eu bănuiesc că ai testosteronul foarte scăzut, pentru că ce ai tu sunt simptome specifice de testosteron scăzut (voce subțire, par facial lipsa, masa musculara puțină, pubertate întârziată). Mergi la doctor și fă-ți niste analize hormonale sau exclusiv de testosteron și vezi cum stai pentru că nu e ceva normal, iar daca nu acționezi din timp o sa fie mult mai rău cu timpul.

| Vântulalb a răspuns:

Si crezi ca barba te face mai matur? De ce nu sunteti voi preocupati de ascutimea mintii si nu a vocii?

| gabriel2004o a răspuns:

Mustața poți sa razi dar puful lasă-l dacă nu iese în evidenta ca o sa pierzi bani pe lame după ca o sa crească din ce în ce mai mare

| Constantin_Alexandru_1992 a răspuns:

Eu zic sa fii tu insuti, sa te multumesti cu ce ai, si sa faci totul usor si calculat in viata, in viata asta nu conteaza parerea prietenilor, adica cum te vad ei, ei isi pot face o impresie proasta despre tine dar pe tine nu trebuie sa te intereseze parerea nimanui, fa ceea ce crezi si fi multumit cu tine, daca incerci sa te schimbi brusc pentru cineva sa-r putea sa te pierzi pe tine pe drum...