Întrebare recomandată | Yoana92 a întrebat:

Am 21 de ani si de aproximativ 1 an, menstruatia dureaza 20 de zile sau si mai mult.
In luna Martie am fost la medic si mi-a dat tratament cu Duphaston, dar sangerarea nu s-a oprit si a tinut toata luna. Am inceput apoi tratament cu Normens si s-a oprit. Dupa acest tratament menstruatia a durat 13-15 zile timp de 2 luni, iar acum a inceput din nou sa ma tina 20-23 de zile cu o pauza de 10 zile si reapare din nou. Deci in concluzie ciclu menstrual ma tine aproximativ toata luna.
Tin sa mentionez ca am dureri si in timpului actului sexual si de cateva zile sunt foarte balonata si am dureri in timpul urinarii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau ar fi foarte indicat sa te prezinti neaparat si la un alt medic ginecolog specialist, pentru a fi consultata si a decide daca nu este nevoie sa iti prescrie un alt tratament. Este cu totul anormal sa sangerezi atat de mult timp in fiecate ciclu. Sanatate!

| Donsavas a răspuns:

Trebuia postata "intrebarea" la categoria SANATATE însă nu stiu cu ce te putem ajuta noi dacă nu a reușit ginecologul. Mergi la un alt medic sau revino la control si schimba tratamentul dacă nu da roade!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Fa-ti toate analizele posibile si du-te la alt medic.

| Issabelle6789 a răspuns:

Eu stiu ca anticonceptionalele ajuta la reglarea menstruatiei? intreaba si alti doctori.Asa ceva nu e normal sa ti se intample! Am o cunostinta care a patit cam la fel ca tine si acum doctorul ginecolog i-a spus ca sunt sanse foarte mici sa ramana insarcinata :-( dar e mai complicat. Sper sa nu fie vorba despre asa ceva :-)

| Elynad a răspuns:

Consulta si alt medic, sunt necesare cateva investigatii si analize suplimentare. Obligatoriu ecograf si analize de sange (obligatoriu hemoleucograma, vsh, proteina c reactiva, si probabil ceva analize hormonale). Trebuie vazut daca e o problema hormonala sau functionala si pentru asta ai nevoie de un medic foarte bun. Nu mai sta, mergi cat mai repede la alt medic sa auzi o a doua parere. Nu amana!

| ponturi a răspuns:

Pentru problema asta scrie la doctor Favisan ( o găsești pe google ) cu siguranță o să îți ofere cea mai bună soluție iar în plus tratamentul recomandat va fi cu produse naturiste de la Favisan ( firma de renume și vechime ).Nu promovez nimic doar știu că a ajutat multă lume.

| fluture12 a răspuns:

Eu zic sa te duci la alt genecolog sa sa ceri alte pareri. nu e deloc normal, ar trebui sa face cercetari mai serioase.