| sopranaCadaverica a întrebat:

Am 21 de ani, sunt fata. Uneori dorm dupa-amiaza si ieri cand m-am trezit (era ora 17) am simtit o stare de moleseala inexplicabila, pur si simplu eram slabita si usor agitata, incalzita, imi simteam capul greoi. Treptat am inceput sa simt si frisoane, apoi observ ca-mi arde efectiv fata. Aveam febra. N-am avut termometru in casa dar puteam simti in corp ca incep sa ma incalzesc si sa devin din ce in ce mai molesita. Pe la ora 20 am luat un paracetamol, dar si-a facut efectul doar pentru doua ore. Pe la ora 24 deja simteam ca nu pot pune capul pe perna, aveam senzatia de arsura de piele… Am gasit pana la urma un termometru, nu stiu daca era tocmai bun, insa indicele era 37.3 (zona axilara), desi eu simteam valuri de caldura si de frig in tot corpul, e posibil sa fi avut mai mult…
Atunci am luat un algocalmin si efectul a durat 7 ore. M-am trezit dumineata fara febra, doar un pic obosita. Mentionez ca NU am avut alt simptom, decat o vaga migrena si epuizare musculara (in ziua din urma am facut un antrenament pe inserate - foarte solicitant, desi aveam o durere de umar groaznica). Febra de obicei vine impreuna cu alte simptome. Nu am avut absolut nimic, nu dureri de gat, stomac, tuse, nu diaree, nu ameteala, nu varsaturi…
Ce poate fi asta?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Mai înainte de a spune de antrenament am vrut să spun că ceea ce ți s-a întâmplat este manifestarea unei suprasolicitări fizice. Dacă ți-a trecut nu mai iei nimic. Pe viitor evită astfel de situații, pentru că se poate ajunge la mai rău; la convulsii și chiar și la leșin.
Consumul de apă și de suplimente/proteine este necesar atunci când se depune efort. Dar suprasolicitarea trebuie evitată.

| sopranaCadaverica explică (pentru anonimg):

Asa ma gandeam si eu. Multumesc mult pentru sfat.
Insa oare e posibil sa fie de la suprasolicitare? Pentru ca acel antrenament a fost facut pe 28 decembrie dupa-amiaza spre seara, iar in acea noapte nu am avut nimic, si nici pe 29 dimineata sau la pranz, ci pe seara… Starea de rau a aparut ''cu intarziere'' ca sa zic asahappy
Mersi inca o data!

| anonimg a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Da, simptomele pot apărea și cu întârziere.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Suna a hipertensiune. Daca mai patesti, sa mergi la medic.

| iAMVi a răspuns:

Așa mi se întâmplă mie, nu e ceva nou, mai ales vara dacă dorm după masă, neapărat trebuie sa fiu slăbit la trezire.
Eu am aflat anul trecut că am migrenă cu aura și am citit totul despre migrenă, am aflat că somnul ziua este contraindicat la persoanele cu migrenă pentru că declanșează durerea de cap. poate suferi de migrenă, o formă mai ușoară, pentru că este clasificată în multe categorii, unele persoane au aură, altele vomită, altele au temperatură.

| andismecheru a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat, dar nu stiu de ce. Poate toatalumea simmte uneori.