| felics92 a întrebat:

Am 23 de ani si nu ma pot integra niciunde. Nu-mi place nimic. Reactionez greu. Iubesc doar calculatorul si atat. M-am instrainat profund de realitatile zilei. Sunt crestin practicant. Nu-mi gasesc linistea. Am fost si la psihologi. Boala se numeste ciudat si prin terapie...nici un pas inainte. Oare chiar voi ramane asa? Sunt deprimat. Ce credeti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IoanaPsy a răspuns:

Daca vei face ceva ca sa schimbi situatia, nu vei ramane asa. Nu imi place ca folosesti termenul de boala. De regula, oamenii bolnavi se duc la psihiatru, nu la psiholog. Daca terapia incercata pana acum nu ti se potriveste, e posibil sa ai nevoie de alt tip de terapie (exista o gramada). Incearca sa socializezi, sa gasesti persoane cu care ai lucruri in comun, iesi afara si plimba-te daca simti ca stai prea mult in fata calculatorului. Poate sa iti gasesti un hobby pe care poti sa il faci in natura (fotografia de exemplu). Sunt foarte multe solutii, important e sa nu iti pierzi speranta. Si daca vrei sa continui sa mergi la un psiholog, e bine sa gasesti pe cineva in care ai incredere, cu care poti inchega o relatie terapeutica si care simti ca te poate intelege si ajuta. Succes!

5 răspunsuri:
| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Eu sunt programator cu 10 ani experienta. si mie imi place calculatorul. vezi pe www.JocuriEducationala.tk dezvoltare personala pentru tineri. poate iti mai revii asa. referitor la crestinism... citeste bine biblia. dumnezeu zice: "Daca un om merge cu o femeie maritata, daca merge cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea sa fie pedepsiti cu moartea." alte indemnari la crima din biblie le poti vedea aici http://alturl.com/sgkid deschide chiar biblia din casa si verifica faptul ca nu spun minciuni. "Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea." biblia online: http://biblia.resursecrestine.ro/exodul/31 toate prostiile din biblie le gasiti subliniate pe http://www.evilbible.com/Murder.htm

| catanavip a răspuns:

Nu te poti integra ca nu ai incredere in tine esti "rupt de realitate". Totul tine de vointa ta, un prim pas pe care il poti face este sa te apuci sa faci un sport:ex sala, alergat etc. iti consolideaza increderea in tine si o sa te simti mult mai motivat cand iti doresti. Totul depinde de tine Bafta.

| laurthelegend a răspuns:

Diagnostic:dependentă de calculator

| vass19 a răspuns:

Daca esti crestin, de ce nu iti faci prieteni de la biserica?, ai 23 de ani, la voi nu se face adunare cu tinerii? incearca sa comunici mai mult cu altii chiar daca ti se pare greu. Roaga-l pe Domnul sa-ti arate calea corecta. Nu vei ramane asa, trebuie sa ai incredere in tine. tongue

| Raluca1980 a răspuns:

Ai incredere in tine, nu poti ramane asa. Daca iubesti calculatorul si numai atat ai putea fi dependent de acesta. Incearca sa iesi din casa, sa te pimbi si sa stai fara calculator. Du-te la biserica. Aceasta e parerea mea! happy