| anonim_4396 a întrebat:

Am 26 de ani, sunt o persoana activa fac sport aproape in fiecare zi (la rangul de performanta) nu mananc zahar si dulcuri pentru ca nu imi plac decat foarte rar sa zicem cate 2 bucatele de ciocolata la doua saptamani sau o napolitana si totusi am glicemia 97, parintii mei mi-au spus ca nu este mare dar mie mi se pare totusi maricica avand in vedere ca sunt o persoana care mananca sanatos, face sport si nu consuma mai deloc zahar. Voi ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Siiiii, DE CE traiesti?!?
cum spunea John Travolta in filmul Michael (1996)

NU exista "prea mult zahar"

| RAY a răspuns (pentru Zuzu1991):

Omule carbo rai cresc glicemia cel mai mult

| Floridori a răspuns:

Buna! Valorile normale ale glicemiei sunt cuprinse intre 70 si 125 mg/dl, iar dupa aproximativ 2 ore de la ultima masa ajung la 140mg/dl.Valorile care indica hiperglicemia sunt cele mai mari decat 126mg/dl daca analiza a fost facuta in post si cele mai mari decat 200mg/dl dupa 2 ore de ultima masa.
Tu te incadrezi in valorile normale, deci nu inteleg de ce iti faci griji.
In plus, printre factorii care cauzeaza hiperglicemia NU se afla si consumul de zahar, deci faptul ca mananci sau nu dulciuri este oricum irelevant.
Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mare e cand e peste 200, la tine nici 100 nu e. Este o valoare medie cat se poate de normala.

https://www.google.com/......ps?/search

Cauta si tu pe Gogule si ai sa gasesti valori normale ale glicemiei la adulti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai la ce ora ai luat glicemia asta?

| XatomisX a răspuns (pentru anonim_4396):

Diminata pe stomacul gol

| Jus7t a răspuns:

Mergi frate la doctor, nu e forum medical.
Am văzut în trecut sfaturile unor "medici" și mi-am făcut cruce, nu știu de ce sunt tolerați utilizatorii ăștia dar în fine.

| barbar a răspuns:

1) Sub 73 ml/dl: lipsă acută de glucoză în sânge - hipoglicemie;
2) Între 73 - 110 mg/dl: valori normale ale glicemiei;
3) Între 111 - 126 mg/dl: valoare care trebuie ținută sub observație de către medic;
4) Peste 126 mg/dl: valori care arată diabet și, deci, astfel se poate vorbi despre hiperglicemie.

Deci, nu este așa grav cum pare că ai tu un "feel-ing".

Și mai trebuie să nu uiți că mâncarea, aproape de orice fel, are un conținut de zahăr în mod natural. (exemplu: morcov-ul)