| DomnulFantastic a întrebat:

Am 4 negi pe maini, imi dati niste leacuri naturale?
Sa scap repede de ei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Mai repede si sigur scapi cu solutiile din farmacii.

| Liviu a răspuns:

Il legi strans cu un fir de par din coada unui cal si o sa se usuce si o sa cada.e leac babesc, atat stiu atat spui happy

| fdhgcvnb a răspuns:

Deja ai primit raspunsuri care-ti dau aceeasi solutie pe care voiam sa ti-o recomand si eu-rostopasca-dar am raspuns totusi pentru ca m-am gandit ca poate vei dori sa afli mai multe experiente.
Am avut un neg acum vreo 3 sau 4 ani; eram la tara si bunica avea in gradina rostopasca, si mi-a spus sa-i folosesc seva.Asa ca de fiecare data cand ma nimeream pe-acolo in vizita,mergeam in gradina,rupeam o crenguta de rostopasca si aplicam pe neg seva(stii, chestia aceea lichida care apare la unele plante daca le rupi o frunza, tulpina, etc; ei bine, la rostopasca e portocalie)."Tratamentul" a durat vreo 3 saptamani-am aplicat pe neg seva si-am lasat-o sa se usuce de vreo 3 ori pe saptamana; pentru ca nu am crezut ca va avea vreun efect, aplicam doar cand ma nimeream pe-acolo si-mi aminteam. Poate ca am fost norocoasa, cineva de mai sus spune ca, aplicata regulat dureaza vreo 2 luni. Oricum, treptat s-a micsorat, s-a innegrit(asa patesc inainte sa cada/sa se desprinda), si cam la vreo 3 saptamani s-a rupt(a fost ca atunci cand esti mic si-ti scoti o masea singur pentru ca se misca si te-ai jucat cu ea pana a iesit).Nu mi-a mai aparut de-atunci.Intamplator sau nu, am inceput sa dau cu rostopasca la vreo saptamana dupa ce l-am observat, poate de-aia mi-a si trecut asa rapid-era de-abia aparut, nu stiu ce efect are rostopasca asupra unor negi aparuti de vreo 2 ani.
Din cate stiu eu, negii sunt contagiosi mai ales pentru persoanele care n-au mai avut niciodata, iar cand ai facut un neg, e posibil sa fi avut deja virusul in organism de vreo 9 luni.De obicei, organismul dezvolta o oarecare imunitate la acest virus odata ce l-a avut, dar asta nu e o garantie ca daca vei intra din nou in contact cu virusul-fie ca e vorba de o persoana care-l are ori de la vestiare, bazinul de inot ori de pe obiecte personale ale unei persoane ce poarta virusul-nu il poti lua din nou.Fiind un virus, te poti reinfecta oricand daca atingi un neg iar apoi atingi o alta parte a corpului(probabil de aceea ai 4)sau poti infecta astfel si alte persoane.E destul de greu pentru o persoana sa scape de negi odata ce au aparut, in sensul sa faci un tratament si gata; ei dispar de obicei de la sine, in cateva luni, poate ani.Tot ce poti face tu este sa incerci sa grabesti procesul de vindecare. Daca totusi dupa 2 ani nu ti-au disparut,ar trebui sa consulti un medic,sa ti-i inghete, razuiasca ori sa vezi ce alte variante de tratament ti se recomanda.
Pai, in concluzie, uite ce recomandare am gasit:dimineata si seara, se pune pe zona afectata suc de rostopasca, de mai multe ori succesiv, la intervale de jumatate de minut. Locul nu se spala, ci se lasa sucul sa actioneze in profunzime.De regula, in 2-6 saptamani de tratament zilnic, negii dispar.
Bafta!

| vladutz_8053 a răspuns:

Isoprinosine, pastile pentru intarirea imunitatii si duoflim, e o solutie cu care te dai pe ei. In 2 saptamani nu mai ai nimic.

| hhhapciuuu a răspuns:

Tata cica a avut si el in copilarie si si-a dat cu **** si pisat pe maini si le-a infasurat in hartie. a doua zi nu mai avea nimic laughing

| DomnulFantastic explică (pentru hhhapciuuu):

Mor de ras =]]]

| DomnulFantastic explică (pentru hhhapciuuu):

Si sora mea se dadea cu pipi pe neg, o sa incerc si asta cand am chef.

| Paranormal12 a răspuns:

Tinctura de rostopasca! Este cea mai buna.Cand am avut asa am scapat de ei. Aplici de 2-3 ori pe zi pe negi, dar trebuie sa o faci pentru 2-3 luni. Dupa aceasta perioada o sa inceapa sa fie rosu si moale, asta inseamna ca se cauterizeaza(arde). Partea nasca e ca ustura de iti vine sa te urci pe pereti.Dar scapi de ei big grin