| anonim_4396 a întrebat:

Am adormit neimbracat in frig, a 2-a zi m-a durut spatele am simtit ca am febra, disconfort in intregimea spatelui.Este posibil sa fi facut aprindere de plamani? De racit chiar bine nu eram nici inainte, dar nici acum sunt sunt chiar bolnav, doar asa un piculet ragusit >-ce nu eram inainte.
Asta s-a intamplat sambata spre duminica. Acum disconfortul de spate parca mi-a trecut dar simt parca ceva la plamani, nu stiu daca e psihic sau fizic ce simt la plamani. M-am gandit sa incep un tratament de antibiotice. Voi ce recomandati, ce parere aveti?
(La medicul de familie nu pot merge, ca este in alta localitate etc. )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poti merge la urgente dar e aglomerat cu virusii

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Lasa asa, trebuia sa intreb a mai avut cinveva aprindere de plamani.
Practic nu am nici o problema acum, am intrebat pentru orice caz.

| sierra1 a răspuns:

"M-am gandit sa incep un tratament de antibiotice, Voi ce recomandati"

- dacă ești doctor, e ok. Dacă nu, nici noi nu suntem deci du-te la unul real!

| Wr3nch a răspuns:

Bagi niste nurofen raceala si gripa si ceai cu miere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu lua niciodata antibiotice dupa capul tau. Mai bine mergi si intreaba la farmacie (sunt unii farmacisti care iti dau antibiotice fara reteta), si intreaba acolo ce ai putea sa iei.
Sfatul meu ar fi insa sa nu iei imediat antibiotic, incearca cu nurofen, faringo hot drink, ia pastilute de supt (tantum verde, faringosept, etc).

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mi-au dat ceva de la farmacie, dar nu ce am cerut. Eu am cerut ceva lejer un antibiotic-usor si pana la urma mi-au dat ceva scump si Foarte tare, 14 pastile la 80 lei WTF. Tinand cond ca ampicilina era vreo 20 lei cutia.
Nici nu iau azi ce mi-au dat, ca mi si frica.
Sa intelegi: Eu nu iau pentru raceala, si nici nu is racit dar m-a speriat faptul ca m-a durut spatele, si parca simt ceva la plamani dar PARCA ->poate senzatia e psihica nu fizica.

| NuDauNiciunNume a răspuns:

Doar nu ai de gand sa iei antibiotice de capul tau, nu?! Daca nu poti merge la medicul de familie, indicat ar fi sa mergi undeva la doctor sa iti faca o radiografie la plamani daca nu ai mai facut in ultimii 6 ani si un consult. Cu plamanii nu e de joaca.