| Solix a întrebat:

Am aflat ca am granulom dentar la radacina unei maselute.Cat este de grav? Ce este de facut? Operatie la chirurg maxilofacial sau se poate si altceva la un medic dentist obisnuit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Repetând aceeași întrebare de vreo 5 ori, faci ceea ce aduce a SPAM

| dannyel86 a răspuns:

"Granulomul dentar aflat în fază incipientă este tratat endodontic, în urma unui procedeu de obturare a canalului radicular al dintelui care este în legătură cu granulomul. Tratamentul de canal oferă mari șanse ca granulomul să fie resorbit. Un astfel de tratament este de lungă durată, presupune una-două ședințe de tratament în fiecare săptămână, timp de două-trei luni.

În cazul în care metoda nu dă rezultate, pentru că granulomul nu scade în dimensiuni, atunci este nevoie de o intervenție chirurgicală. Astfel, medicul elimină sursa unei posibile infecții.

Intervenția chirurgicală este realizată de un medic specializat în chirurgie oro-maxilo-facială."

https://www.dentfix.ro/2017/01/ce-este-granulomul-dentar/