| 09Ioana09 a întrebat:

Am aflat ca cineva apropiat este consumator de droguri. Cum pot sa ajut persoana respectiva? Cum sa o abordez? Nu stiu cat de grav e sau daca e o dependenta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
36 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Dependenta se face de la prima doza. De aceea drogurile au un impact asa de serios. Ți se da o doza, de regula la început e o doza de marijuana, care e un drog slab, asa, de încercare, sa vezi cum e, tu, neștiind, iei, mai mult de curiozitate, și apoi ești prins deja în plasa, vei mai vrea, căci ești deja dependent.
O abordare a unei persoane ce consuma droguri e dificila. În primul rind datorita ilegalității asociate cu drogurile. Consumul de droguri e pedepsit de lege, și de aceea nu o sa se bata nimeni cu mina-n piept ca el consuma droguri, și se va feri sa arate asta sau sa vorbească despre asta. Doar dacă ii ești foarte apropiat mai ai vreo șansă să vorbesti cu el. Dar și asa, riști sa ramina totul la nivel de discutie, drogul, prin ceea ce face în mintea lui, sigur e mai puternic decat orice i-ai zice tu. Ai o șansă doar dacă a ajuns sa aiba probleme din cauza drogurilor, și sa ii prezinți o soluție concreta ca să scape de droguri.

| NisipLaMare a răspuns (pentru cristi202):

Chiar daca ar fi legal tot nu asculta de nimeni si face ce vrea la fel ca si alcoolul.
Din familie luat si dus la dezintoxicatie.
Iar daca afla el sau oricine altcineva ca tu ai stiut asta si tu l-ai parat, nu va mai vorbi cu tine, tine-l aproape o sa o dea in bara candva si o sa ceara ajutorul.Are prieteni la fel ca el.
Ps : toxicomanii atunci cand nu au bani ajung sa fure sau sa faca combinatii, ceea ce este trist.

| adriangrowinglife12 a răspuns (pentru cristi202):

Vorbesti in necunostinta de cauza. Iarba nu da dependenta. Am consumat si eu odata acum 4 5 ani si de atunci nu am mai simtit nevoia sa incerc. Cafeaua si alcoolul sunt mult mai tari ca iarba apropos, si stiai ca si acestea sunt droguri(legale)? Numai ca sunt acceptate pentru ca fac profituri grase la barosanii producatori. dar de. ignorantii ca tine nu vad lucrurile astea. Daca era cum spui tu pai trebuia sa fiu dependent de acum 4 5 ani.

| Violleta2022 a răspuns:

Vorbesti cu parintii acelei persoane si ei vor lua masuri sa-l supravegheze foarte serios si sa nu-l mai lase sa consume nimic.

| Violleta2022 a răspuns:

Adevarul este ca tu nu poti sa ajuti in nici un fel, fiindca un drogat nu-ti va permite sa-i interzici, sau sa-i spui tu ce sa faca si probabil vei fii ultima persoana de pe pamant pe care o va asculta sau ii va spune adevarul.
Dupa cum vezi, tu ai aflat tarziu si chiar recunosti ca nu stii cat este de grav, de cat timp foloseste drogurile si daca este ori nu dependenta.

Mintea persoanei drogate este greu de inteles, de aceea exista clinici speciale pentru dezintoxicare, unde oamenii sunt inchisi cu forta si tinuti acolo pe tratament si supraveghere stricta, ca sa poata trece peste perioada cand le este foarte rau si drogul iese din corp.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să o ajuți ca să ce? Ca să renunțe? Indiferent pentru ce, nu poți să ajuți pe cineva care nu îți cere ajutorul. Ve fi refuzat iar demersul tău nu va avea efect.

| Vântulalb a răspuns:

Vrea sa fie ajutata?
Mai bine stai departe de acea persoana sa nu te convinga si pe tine cat de "bine" este. Poti sa-i anunti parintii, ca sigur nu stiu. Si lasa specialistii sa-si faca treaba.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Ți-a solicitat ajutorul?

| 09Ioana09 explică (pentru DeMicUnCălător):

Nu, dar avand in vedere că îmi e din familie nu pot rămâne indiferenta știind că se distruge.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru 09Ioana09):

Eu zic să vezi cum te poți imbunătăți pe tine însuți.

| 09Ioana09 explică (pentru DeMicUnCălător):

Nu am cerut pareri despre mine, am cerut sfaturi in legatura cu un anumit subiect. Nu cred ca daca cineva drag tie ar consuma droguri ți-ar fi indiferent

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru 09Ioana09):

Cand incerci să ajuți pe cineva care nu ți-a cerut ajutorul. NU-L AJUTI. Ci incerci să-i controlezi destinul.
Dar poți incerca.
Poți incerca multe, Poți lupta anii de zile să ajuți, fie membru de famile sau prieten. Intr-o zi vei ajunge la concluzia că singurul om de pe pămant pe care-l poți ajuta ești tu.

| Endy22 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Ce ar mai fi daca nu ne-am mai ajuta unii pe altii? Dupa ce ca am devenit atat de egoisti si abia daca ii mai vedem pe cei in nevoie din jurul nostru, daca n-ar mai fi macar putinul ala de speranta ca cineva iti poate intinde o mana de ajutor. Eu cred ca suntem creati ca sa ne ajutam unul pe altul in nevoie. Nu asta e scopul principal al existentei noastre, dar am putea sa aratam mai multa compasiune pentru cei in nevoie decat sa-i aratam cu degetul si sa le punem o eticheta ieftina.

| 09Ioana09 explică (pentru DeMicUnCălător):

Consider că o persoană care ajuns să consume nu mai are control asupra propriului său destin. Uneori, unele persoane ajung să fie mult prea deprimate sau rușinate de ceea ce au ajuns să facă și e posibil să îsi dorească ajutor dar nu știu de la cine și cum ar putea cere fiind o chestie ilegală, usturător sancționată de lege si mai ales dezamăgitoare pentru persoanele apropiate. Tocmai de asta încerc să găsesc cea mai buna metodă de abordare. Te contrazic legat de afirmatia " singurul om de pe pămant pe care-l poti ajuta esti tu". Consider că doar eu ma pot ajut asa cum alte persoane doar singure se pot ajuta, dar în situatii delicate ai nevoie de îndrumare și de un mic impuls pentru a reveni pe drumul cel bun. Oricum, îti multumesc pentru răspuns și îti respect părerea.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru Endy22):

Dacă omul nu-mi solicită ajutorul, Eu n-o să-ncep s-o fac pe Dumnezeu,,, să-mi bag nasul în viața lui.
E LIBER să facă ce-i place, iar dacă el alege ceva ilegal sau imoral. e tot alegerea lui.

| Endy22 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Ori ce om e liber sa faca ce vrea. Doar ca nu intotdeauna omul alege ce e bine pentru el si mai are nevoie si de indrumare din partea altora cateodata. Sau chiar de o mana de ajutor daca e intr-o situatie mai delicata.

| IceRope a răspuns:

Fă o sesizare poliției.

| 09Ioana09 explică (pentru IceRope):

Vreau să ajut, nu să fac mai rău. Tu ti-ai denunța un membru al familiei la poliție în loc să l ajuți sau Intelegi?

| NisipLaMare a răspuns:

Las-o in pace orice ai face se supara pe tine.
Dependenta este grava si greu de recunoscut si reparat.
Daca el accepta asta atunci nu sta in cercul vicios al persoanei, in timp devin agresivi.

| NisipLaMare a răspuns:

Lasati fata sa se decida are de unde alege, are multe pareri dar, face si ea ce poate.
Dormi linistita maine este alta zi si, ai alte probleme in afara de astea, rezolva ce ai.
Doar ia aminte si intelege parerea ceruta tuturor, i-l poti alege singurica.

| SimonaBubu a răspuns:

Îl lași în pace ca nu doar baga în el/ea, alea care provoacă rau gen prafuri sau seringi știi ce zic.Inseamna ca e o persoana cu bani dacă baga droguri ca nu orice sărăcie își permite și mai sunt alte chestii.Deci lasa-l acolo in treaba lui.

| adriangrowinglife12 a răspuns:

Sa ghicesc, acel drog e "iarbă"?

| adriangrowinglife12 a răspuns:

Consumi alcool sau cafea? Daca da, felicitari, esti o drogata. Astea 2 sunt droguri legale (care apropo, sunt mai tari ca marijuanna)

| adriangrowinglife12 a răspuns:

Ce nervos esti tu pe drogurile astea. Esti constient ca si cafeaua si alcool-ul sunt droguri? Astea pe care le consumi si tu prietene. Dar de, sunt legale ca fac profituri prea mari cu ele.

| IceRope a răspuns (pentru adriangrowinglife12):

Mda, s-a trezit altul care știe să citească, dar nu poate înțelege ceea ce citește. Viitorul țării e în mâinile tale, din păcate. LOL

| adriangrowinglife12 a răspuns (pentru IceRope):

Estii o cauză pierdută băiețel.

| IceRope a răspuns (pentru adriangrowinglife12):

Băiețel este fiul lui tac-tu, măi... muci pe piept. Functionally illiterate little ***. laughing

| adriangrowinglife12 a răspuns:

Săracul de tine. păstrează-ti frustrarile pentru tine bai muc-cel-mic, nu iti aduce insecuritatile de prunc aici.

| Endy22 a răspuns:

Ii castigi increderea in prima faza. Fara sa-l presezi prea mult si sa constientizeze ca poti fi alaturi de el daca va avea nevoie de ceva. De obicei genul de persoane se simt judecate si le e greu sa ajunga sa inteleaga ca cei din jur vor sa ii ajute. Din contra, ei ajung sa se simta neintelesi si totodata presati sa renunte la ceva care nu e chiar atat de usor.

| NisipLaMare a răspuns (pentru Endy22):

O sa fie presat si stresat(ei devin agresivi din cauza asta) oricum lucid fiind e relativ ok, cand ajumge sa mconsume nu te mai intelegi.

| Endy22 a răspuns (pentru NisipLaMare):

Pai si ei la randul lor cauta pe cineva sa destainuie, si daca ajungi sa ii castigi increderea va ajunge el sa-ti ceara ajutorul. E posibil sa nu fi ajuns la dependenta si sa considere ca detine controlul si ca se poate lasa oricand de consum, asa cum zic si majoritatea fumatorilor, dar de fapt e tocmai contrariul.

| NisipLaMare a răspuns (pentru Endy22):

Da dar ea doar stie, persoana (co sumatoare) poate nu a vazut cu ochii ei/lui ca ea stie treaba asta si, ea doar a auzit asta este o diferenta.

| 09Ioana09 explică:

Dacă nu ai nimic bun de spus iar ajutorul pentru tine reprezintă figuri, sunt alte întrebări la care esti liber să raspunzi. O seara faina!

| IceRope a răspuns (pentru 09Ioana09):

O la la, cred că ești cea mai deșteaptă din cartier. laughing

| MaricaTraian a răspuns:

Buna seara