| KinekT a întrebat:

Am aflat recent ca trebuie sa port ochelari. Doar la scris/citit si la calculator. Dioptria(cred ca asa se numeste) mi s-a spus ca este mica. Asta inseamna ca in timp problema trece si nu vor mai fi necesari ochelarii? Si daca da cam cat va dura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, dioptriile se rezolva doar prin operatii. Trebuie sa porti ochelarii ca ele sa nu se mareasca, dar ochelarii vor fi mereu necesari

| KinekT explică (pentru suntserios):

mie mi s-a spus ca am nevoie doar la scoala si la calculator. Aceste dioptrii apar in timp? Pentru ca eu vad mai neclar de vreo luna incoace

| suntserios a răspuns (pentru KinekT):

Asa am inceput si eu, doar la tabla si la TV iar acum nu mai vad nica daca imi dau jos ochelarii, dar na la fiecare evolueaza diferit

| KataD a răspuns:

Cam cat va dura nu stiu dar sigur iti va trece. asa am avut si eu. am purtat ceva timp ochelarii. cam un an-doi. dupa am fost la control si n-a mai fost nevoie