| Denisa12tm a întrebat:

Am ajuns la aproape 13 ani sa țin diete drastice din cauza ca cei din jur mă critica (ești prea grasa, mai slăbește și tu) Chiar încerc sa slabesc din greu fac sala de 2 luni iar acum vreau sa încep iar o dieta drastica care implica doar limonada.Am 1.73 și 75 kg.Mă puteți ajuta cu un sfat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alexia20 a răspuns:

De cat timp tii dietele?
Nu e nevoie sa tii diete drastice, ci doar sa mananci mai sanatos, si cu cat mai putine calorii, daca o sa tii diete foarte drastice o sa ajungi in spital(iti spun din propria experienta)deoarece corpul tau e in cestere si are nevoie de multe proteine.Si nu renunta daca nu slabesti din prima luna, e normal, gandeste-te si la faptul ca organismul tau a fost invatat cu un anumit fel de mancare, iar acum dintr-o data incepi diete drastice.Doar mananca sanatos si fa sala si o sa vina si rezultatetle happy

3 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Pfff,eu am 1, 85 si 110 - 115kg si numai ma plang.Si eu mai gasesc terminati din astia care ma ia cu 'grasule' ma uit putin urat la ei si se potolesc.Cine nu are loc de mine, sa dea din coate sa treaca. Punct, eu nu slabesc ca vor ei, mie imi place cum sunt acum big grinTu esti bine cum esti, pe la vreo 20 de ani daca ai noroc vei ajunge pe la 1, 80 cu vreo 80 de kg 90 de kg...Rar barbati care se vor baga in seama cu tine laughing de frica sa nu ii troznesti.Nu cumva cei care rad de tine sunt numai aschii? Ceva genu 2 bete infipte'n fund aparat de mers pe drum? genu de oameni sulita care arunci cu ei? Genu de oameni care daca ar alerga ar prinde sageata albastra?(trenul) Lasa-i nu te pune la mintea lor.Asa iti e felu, eu mai mult de 90 de kg nu am putut slabi, am tinut cura, am tras de fiare.Atarna si oasele greuwinking

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Într-adevăr, eşti SUPRAPONDERALĂ ( prea "plinuţă" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 62, 6 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 12-13 kg peste greutatea IDEALĂ; aşa că, poţi "da jos" cele 13 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

Toate cele bune!

| Andrei122161 a răspuns:

Nu e bine sa faci sala de la 13 ani.Mananca mult dimineata, putin la pranz si nu mai manca nimic dupa ora 6.Si o sa slabestiwinking