| Vulpe_Cristian_1998 a întrebat:

Am alunecat pe zapada si am cazut pe mana, mana fiind sub mine in dreptul coastelor, si mi s-a format o umflatura in zona plexului. Ma dor coastele cand imi incordez muschii si inspir adanc. Ceva sfaturi sau pareri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Aplică o compresă cu apă rece, ori solicită la farmacie o cremă antiinflamatoare. Căzătura e recentă, vindecarea durează puțin, nu imediat, fiindcă și impactul cu solul a fost destul destul de 'dur' și imprevizibil. Dacă vrei să ți se facă o radiografie, du-te la serviciul de urgență din orașul tău.

| vocea a răspuns:

Trebuie sa mergi la medic sa te consulte, incearca sa pui compresa cu apa rece sa se mai traga umflatura.

| ALGator a răspuns:

In principiu nu e corect de spus fara ca cineva sa te vada.
Poti sa incerci daca o anume coasta doare la pipait sau daca e numai pielea abdomenului.
In cel mai rau caz poate fi o fisura la o coasta. In principiu asa ceva nu e periculos si se vindeca de la sine in vreo luna (nu se pune in ghips). Vei vedea dupa ce durerea se potoleste azi-miine.
Calea normala este ca daca vezi ca e mai serios (pipaie, palpeaza) sa mergi la doctor.

| Vulpe_Cristian_1998 explică (pentru ALGator):

Nici mie nu mi se pare ca e ceva foarte grav. Cum ai spus si tu, ma doar doar piele/muschiul de la abdomen.

| Ispas_Ionuț-Petru_1999 a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi la un doctor deoarece stie mai bine

| CleverBoy11 a răspuns:

Fugi la un doctor nu mai pierde vremea pe internet. Este posibil sa ti se fi fracturat cartilajul costal, iar umflatura sa fie de la supuratie. Dar sa speram ca nu este decat vorba de o vanataie. Insanatosire grabnica!