| anonim_4396 a întrebat:

Am anxietate sociala si depresie, mi-e mai greu sa fac lucruri simple decat alte persoane.
E mai complicat pentru ca oamenii sunt si tarani si simt nevoia sa se lege de mine pe strada. Nu pot merge nici macar intr-un local fara sa simt ca cineva de la alta masa se leaga de mine sau de ceva la comportamentul meu. Si urasc sa vorbesc cu straini sau atunci cand sunt inconjurata de ei. Mereu cand merg la magazin sau ies pe undeva, vad cum lumea ma priveste ciudat si multi fac sesizari cum ca as arata urat sau nu stiu cum. Mi-era ok sa patesc asta odata pe luna, insa daca o patesc odata, o patesc de mai multe ori in acea zi.
Credeti ca in alta tara mi-ar fi mai ok?
Voi ce faceti sa treceti peste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
72 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Probabil ca mergi singura intr-un local. Asta nu inseamna ca oamenii de care spui sunt tarani. In asemenea cazuri, problema nu este la cei din jurul tau, ci la tine. Poti merge oriunde, senzatia asta va persista.

| Simpatic a răspuns:

Am citit cu atentie intrebarea ta si din cele ce ai scris si mai jos ceva nu se lega, nu ai cum sa ai depresie si anxietate si sa ai momente cand te imbraci hot, adica sa atragi, nu are nimeni ceva cu tine in mod normal, chiar daca zici ca traiesti intr-o zona cu tarani, adica sunteti intr-o localitate sau zona relativ mica unde fiecare se cunoaste cu fiecare.
Ai simtit depresia cum se manifesta? daca tu iesi in localuri si restaurante crede-ma nu ai depresie, vorbesti aici cu depresivi de top, sunt aici oameni care vor sa-si ia viata, si unii chiar au si facut-o.
Nu ai nici macar anxietate crede-ma!
Imi poti lasa mesaj cu ceea ce simti, ce se intampla efectiv, eu sunt aici sa ajut toate persoanele care sufera de afectiunea denumita depresie, atat cat pot eu, prin sfaturi si indrumari.

| RAY a răspuns:

Cei drept romani de fel sunt foarte curiosi, te privesc de parca ai fi un omulet verde de pe marte, te privesc foarte atent, si pe mine ma deranjeaza uni, nu stii ce vor, mutate in Germania acolo nu exista asa ceva si daca e ala sigur e roman

| Swae a răspuns (pentru RAY):

I-as bate. Ma jur
In Anglia daca te uiti la unul se intoarce si sta in banca lui de rusine.

| RAY a răspuns (pentru Swae):

Am observat ca pers de peste 40 de ani sunt mai curioase de fel, tineri nu prea, multi sunt adormiti la propiu

| Swae a răspuns (pentru RAY):

Sunt mai rai decat tineretul. Unde locuiesc eu toti sunt frustrati si batuti in cap.

| anonimg a răspuns:

Orice om -barbat sau femeie- care nu si-a dezvoltat curtoazia este taran.
CURTOAZÍE f. Purtare plină de amabilitate; atitudine binevoitoare; curtenie.

Tu evita locurile rau famate. Nici macar 10% din populatie nu sunt amabili.

| anonimg a răspuns:

In local te astepti tu sa gasesti oameni de treaba, cand tocmai acolo se afla drojdia societatii?
Iti spun ca la biserica te-ai fi simtit mai bine.

| Celcestietot a răspuns:

Ai piercinguri, ai tatuaje, ai haine extrem de mulate, blugii rupti, vorbesti foarte tare sau te machezi exagerat?

| Swae a răspuns (pentru Celcestietot):

Piercinguri nu, tatuaje nu, haine depinde..nu ies asa sa duc gunoiul. Ma imbrac normal.
Ma machiez si ma imbrac strident daca am chef, imi imaginez ca atrag atentia atunci, dar patesc si fara sa fac asta.

| Celcestietot a răspuns (pentru Swae):

Vorbesti de fata cu cei mai in varsta ca tine intr-un mod mai neadecvat?

| Swae a răspuns (pentru Celcestietot):

Deloc, sunt foarte politicoasa in afara internetului.

| Celcestietot a răspuns (pentru Swae):

Ai o frizura mai ieșită din comun, vorbești sau mergi mai dubios? Ai spus că lumea nu apreciază ceva la fizicul tau, fața sau corpul, tu ce părere ai despre asta, practic ce notă ți-ai da la aspectul fizic? Și un om liniștit am putea spune că atrage atenția și el, nu-i așa happy?

| Swae a răspuns (pentru Celcestietot):

Am vocea mai groasa decat o au alte fete. Am si mersul ciudat. Nu prea stiu ce sa fac cu mainile.rolling on the floor lucrez si la asta. Mergeam ciudat cam cu totul intr-o perioada si am 1.75, deci cam atrag atentia fara sa vreau. La par nu stiu. Sunt blonda cu radacinile crescute, nimic iesit din comun.
Si cam asta e problema, nu prea stiu daca arat bine sau nu. Mereu am pareri radicale.
Mi-as da nota 7 cred, 8.30 intr-o zi exagerat de buna, 10 cand sunt ametita.

| Celcestietot a răspuns (pentru Swae):

Atunci, înafara de aspectul fizic posibil sa fie problema la restul, nu-i așa? Am rezolvat cazul big grin?

| Swae a răspuns (pentru Celcestietot):

Problemele astea nu dispar imediat(cele emotionale/mentale) dar da, lucrez la alea fizice. Eram destul de cocosata inainte.

| Celcestietot a răspuns (pentru Swae):

Atunci îți urez bafta Charlie!

| Swae a răspuns (pentru Celcestietot):

Multumesc Gigel

| Donsavas a răspuns:

Le dai tu prea multa atentie sau te vad singur si din cauza asta se iau de tine. Consulta un psihiatru pentru tratament. Vezi ca sunt grupuri pe Facebook pentru sociofobie si poti discuta cu cei ca tine sau cu psihoterapeuti. Scrie pe Facebook "anxietate sociala" si vei gasi.

| Swae a răspuns (pentru Donsavas):

M-am interesat, am dat join la cateva. Mersi thinking

| StrongHeart a răspuns:

Poate esti doar paranoic.Si in alta tara ti-ar fi la fel, deci mai bine construieste cu uneltele pe care le ai acum.Niste unelte bune sunt increderea in sine si indiferenta fata de oamenii indiferenti.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Problema e la ei nu la tine. Poti fi sănătoasă tun ca acest lucru nu ii însănătoșește si pe ei. Si la mine in localitate sunt astfel de specimene, dar cine coboară la nivelul lor? Daca nu le dai atenție si vad ca nici nu îți pasa, de la o vreme vor înceta.

| Yurisa a răspuns:

Ai fost la doctor pentru diagnostic?

| CleanHeart a răspuns:

Eu zic sa mergi cu capul sus in lumea asta si sa nu te mai simti inferior fata de cineva ca de aia apare anxietatea sociala cand nu ne simtim bine in pielea noastra, nu e nimeni mai presus de tine, ar trebui sa lucrezi mai mult la persoana ta si sa fii mandru de tine, oamenii asa se uita dar nu din rau, au si ei pe cap o gramada de probleme, nu-si permit sa analizeze pe altul si nici nu le-ar pasa, nu mai avea false impresii si bucura-te de viata cat de cat, nu ti-o distruge din cauza oamenilor care oricum sunt ocupati cu ei.

| DarthNiger a răspuns:

Te imbraci intr-un fel anume? gen ca un goth sau un emo? adica ai un stil vestimentar neobisnuit? pentru anxietate poti sa te duci la medic si iti poate recomanda tratament, insa cel mai bine este sa incerci sa scapi tu de anxietate fara tratamente, o sa fie dificil insa cere ajutorul rudelor, prietenilor daca ai sa te poata sustine, cel mai eficient mod de a scapa de anxietate este sa iesi pe afara, sa socializezi cu alte persoane, sa te imprietenesti, sa cunosti oameni noi.

| Swae a răspuns (pentru DarthNiger):

Nu neaparat. Ma imbrac normal de obicei, cand ies din casa si nu am un eveniment interesant la care trebuie sa fiu. Nu port nici machiaj. Ma imbrac goth uneori, de obicei cand am chef, atunci ma si machiez. Si sunt pareri mixte. Oricum o fac pentru mine, dar mi e greu sa ignor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se iau de tine deoarece vad o felie speriata, o fara speriata de bombe, poate te vad ca pe o nebuna ei nu stiu ca tu ai anxietate si asa reprimi tu emotiile prin fel si fel de priviri speriate sau mirate sau altfel ei nu stiu nici anxietatea ce inseamna darmite sa inteleaga un anxios si il judeca asa cum o face cu tine. ori te vad agitata ori cine stie anxietatea nu sti sa o maschezi fiindca e dificil si uite asa oamenii gasesc un subiect de amuzament care sa le mai scoata din situatia de rahat cateva minute isi cladesc fericirea pe nefericirea altuia.
Ai nevoie de tratament antidepresiv si anxiolitic si stapanire de sine, autocontrol, incredere in tine... Nici mie nu imi place la noi da nici in alta parte nu e raiul pe pamant. dar daca vrei sa nu mai sa rada de tine du te in Olanda sunt mult mai civilizati ca romanii. anxietatea nu exista ea exista fiindca tu esti interesata de ea, da simptomele exista. citeste cartea eckart tolle puterea prezentului pentru o liniste interioara daca nu vrei sa urmezi tratamet psihiatric.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Iti recomand sa faci sport te va ajuta mult

| Swae a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar am o privire expresiva si atunci cand nu ma simt bine, imi iau o anumita postura si privire fara sa-mi dau seama, desi atunci cand realizez incerc sa mi-o reglez repede. Ma gandeam sa ma intorc in Anglia. Oamenii de acolo sunt mai civilizati. Ma rog, n-am mai fost de ceva timp dar tot cred ca sunt mai deschisi la minte si mai politicosi pe acolo, am o prietena care a facut acelasi lucru, din acelasi motiv si a spus ca e mult mai bine acolo decat aici. Voi citi cartea.

| anonim_4396 explică (pentru Swae):

Daca nici de privire nici de agitatie nu se iau atunci cine stie poate te plac si asa abordeaza ei in stil cocal hunter mi se pare absurd sa se lege de tine aiurea mai ales ca ma gandesc ca nu te cunosc. de unde esti? Nu cred ca merita sa fugi din tara ta doar ca niste destepti se iau de tine asta imi suna a lasitate. dar daca simti ca nu mai poti te inteleg fa ce simti tu happy iti repet apucate de un sport, mergi la sala, dans orice si o sa vezi ca o sa fi mai ok psihic si nu o sa te mai gandesti ce crede ala sau de ce se uita ala astea sunt simptomele anxietatii care netratate pe perioade lungi poate duce la episoade psihotice. evita stresul cat poti de mult vorbeste cu cineva care te intelege si descarcate da in cineva de incredere spune-i tot ce simti trebuie sa ai o ruda din familie care sa te sfatuiasca si sa te inteleaga.da cred eu ca psihologul o poate face cel mai bine sau chiar tu natural fara pastile ce da adictie.
Sanatate multa iti doresc si ai grija de tine. si daca reusesti incearca sa ai relatii reale de prietenie face to face nu virtual. trebuie sa iti schimbi stilul si sa iesi din zona de confort.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De receptionist. Doresc sa ma inscriu si la altele pe langa asta. Sper sa fie ok. M-am interesat mult in legatura cu problemele de genul, deseori vin de la lipsa de activitate, adevarul este ca e mereu acolo. Toti oamenii o au in diferite cantitati. Macar de data asta ma voi stresa din lucruri mai importante. laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trăiesc într-un oraș unde nu vreau, nu trec deloc peste.
Ce faci in timpul tau liber si nu te vede nimeni? Ai fii mandra de asta daca te-ar vedea toți? Ai un stil de viață haotic, alimentatie haotica? Ești murdara? Îți pute gura? Sau pute locuință ta? Ai o viață sexuală prea activă?

| Swae a răspuns (pentru anonim_4396):

Cata revolta.

Răspuns utilizator avertizat
| Lucian4 a răspuns:

Anxietatea care crezi ca o ai se rezolva intr-un pub din Londra. Vino vineri seara :d. Toate fetele beau pe care le intalnesti beau cu tine. Poate ai sa crezi ca ele sunt fete usoare/neserioase. Dar crede ca 2 zi sunt mult mai civilizate si rationale si cu bun simt. Toata lumea de alt fel, au si ei cersatorii lor englezi care inventeaza povesti doar sa le dai 50 pence.

| Lucian4 a răspuns:

Revin, am vazut intreabrea ta cu jumaRo/jumaEn, se schimba datele problemei tale. Daca ai avut o educatie data de scoala primara in Anglia ai toate sansele sa nu te fi adaptat in Romania, multi needucati here

| Swae a răspuns (pentru Lucian4):

N-am facut scoala acolo

| Swae a răspuns:

Da, am fost la destui. Nu m au ajutat cu nimic. Caut alte modalitati de a rezolva problema asta.

| Swae a răspuns:

Pare rau. Nu mi-a trecut, sunt la fel. laughing

| Swae a răspuns:

Pfff

| Swae a răspuns:

Nu sunt. Dar ce vrei sa mai zic in legatura cu faptul ca nu stii sa-ti alegi pantofii? Asta e o problema generala, n-are legatura cu niste haine alese prost. laughing

| Swae a răspuns:

Ma bucur pentru tine.

| Swae a răspuns:

Ar fi o idee si asta.

| Swae a răspuns:

Fac cursuri de calificare, voi incepe in Februarie. Am mai facut in trecut dar n-am reusit sa termin din motive personale. Consideri ca asta ar fi o solutie?

| Swae a răspuns:

Ce sa zici si tu.

| Swae a răspuns:

De soldat rolling on the floor

| Swae a răspuns:

Ma uit la poza ta de profil si vad ca ma tratezi cu spatele. Nu ti-e rusine?

| Swae a răspuns:

Nasoala

| Swae a răspuns:

N-ai tupeu sa te arati