| mario99vv a întrebat:

Am astm?

Salut TPU. Am o mare grijam mi se intampla ceva ciudat de cateva zile.

In ultimul timp, m-am ingrasat destul de mult, insa pentru ca si mananc mult. O sa incep dieta oricum, dar ascultati-ma.

In ultima saptamana, de fiecare data dupa ce mananc mult, adica sa ma doara burta, respir destul de greu. Dar doar dupa ce mananc o masa mare, cand mananc asa normal, nu mi se intampla. Si respir greu vreo 1-2 ore.

Initial am cautat simptome pentru astm, dar nu ma incadrez deloc acolo.

Nu am niciun alt simptom, absolut niciunu. Ma simt perfect, nu ma doare nimic si nu am "crizele astea de respiratie" random, doar cand mananc mult.

Si pe langa asta, eu am asa o chestie pe care o fac, cateodata mai ascult muzica in casa si ma agit si sar si alea, dar dupa ce termin, nu respir greu. Efectiv doar cand mananc.

Maine o sa incerc sa nu mananc nimic, sa vad daca mai am asta. Ar trebuie sa ma ingrijorez? Sau sa ma bag pe dieta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Reflux gastric se cheama problema ta, cand incarci stomacul prea mult si nu se mai inchide supapa... atunci respiri greu, te ineci, iti vien urnori mancarea ianpoi. Este specifica obezilor si eprsoanelor care au probleme psihice si nu s epot opri din mancat fara control.
Odata cu acest reflux gastric se poate declansa si astma si diabet, pentru ca intra multa, prea multa mancare fara control.

| sierra1 a răspuns:

" mario99vv a întrebat: Am astm? ...am cautat simptome pentru astm. dar nu ma incadrez"

tu intrebi și tu răspunzi dar... ce-i sigur-e-sigur: fă o vizită la pneumologie, sunt acolo niște aparate ce nu-și dau cu părerea ci sunt extrem de obiective

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, ar trebui să te îngrijorezi.

| Lioana a răspuns:

Un singur lucru e clar. Trebuie sa mănânci mai putin. Stabileste-ti portiile dinainte si nu mai manca pana nu mai poti. Oprește-te cand inca simti ca ai mai putea manca.

| C0STEL22 a răspuns:

"mananc mult"
"m-am ingrasat destul de mult"
"dupa ce mananc mult"
"mananc o masa mare"
"doar cand mananc mult"
"efectiv doar cand mananc"

Cred ca ai probleme in alta parte.

| alina2k18 a răspuns (pentru C0STEL22):

laughing)
Lasa balotatul Mario ca te faci cat malul, fix kg extra extra iti trebuie cand ai astmwinking
''In ultima saptamana, de fiecare data dupa ce mananc mult, adica sa ma doara burta''
Valieleleu laughing)