| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit că există ceai de zahăr ars. Cât de sănătos este să bei atât de mult zahăr dintr-o dată?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. că nu pui mult în apa fierbinte doar cât să îl coloreze.

| Panamax a răspuns:

Nu este bun de nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. Zaharul si dulcele in general, iti creste glicemia, prea mult zahar si prea des poate duce la diabet zaharat, obezitate, probleme cardiace datorita luarii in greutate.
2. Zaharul si dulciurile iti afecteaza dintii, zaharul ars iti va face niste carii frumoase, bineinteles ca in timp.
Nu recomand asa ceva. Sunt atatea ceaiuri grozave precum cel de catina, menta, ceai verde. Pui niste scortiosoara in cana,

| Dandinelle a răspuns:

E doar ceai cu aroma de zahar ars. Am gasit la fel ceai cu aroma de cacao si menta, ca un after8, cu aroma de placinta de mere. Sunt toate arome artificiale, iar astea nu este tot timpul sanatoase.

| anonim_4396 explică (pentru Dandinelle):

Nu am găsit în comerț. Mă gândeam la cel făcut acasă.

| Dandinelle a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah ok, nu stiam, scuze atunci de bagarea in seama happy

| GabiNoS a răspuns:

Nu e.

E bun la aia care au facut foamea o perioada mare de timp, care au lipsa de glucide si zaharuri in corp, etc.

Si mai e bun pentru sportivi care fac sporturi extrem de obositoare, aia care se plimba prin desert, etc.

| biasuru a răspuns:

Acest ceai, este ceaiul copilariei mele, mama ne facea bomboane din zahar ars, cu nuci in ele, am 31 de ani si nu m-a afectat pana acum, am mai consumat, evident nu in exces, dar macar asa de curiozitate merita incercat happy

| Andrea1234sarabeti73738 a răspuns:

Ceaiul de Zahăr ars nu e bun pentru răceală.
Ceaiul de menta sau de mușățel sunt foarte bune pentru răceală ți le recomand cu plăcere!