| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit ca exista un vaccin pentru gripa porcina, se gaseste acesta si in Romania?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Exista un vaccin impotriva acestei tulpini. La noi in Romania nu se gaseste, inca, si nu stiu sa iti spun daca insitutul Cantacuzino a inceput sa il produca.
In statele mai afectate de aceasta gripa, exista vaccinuri, dar contagiozitatea si agresivitatea acesti tulpini nu justifica o vaccinare in masa a populatiei.

mira
| mira a răspuns:

Inca nu.Probabil in octombrie. Mira

| elena a răspuns:

Nu, inca nu exista in Romania. Ministrul Bazac a afirmat ca daca se descopera vaccinul pentru acesta tulpina Romania isi incepe productia pana la sfarsitul anului acesta.

| alma a răspuns:

Ai auzit bine, exista acest vaccin dar inca nu a fost vaccinat nimeni
se zice ca incepind din septembrie este gata si are prioritate persoanele cu un risc ridicat de contagiere adica personalul medical de exemplu.Pa